وزارت خارجه روسیه: توجه ویژه نشست مشورتی مسکو به آشتی ملی در افغانستان خواهد بود

جمعه ۱۴۰۱/۰۸/۲۰

سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرد قرار است در نشست مشورتی مسکو، در مورد وضعیت «نظامی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و بشری افغانستان گفتگو شود.»

ماریا زاخارووا افزود توجه ویژه اما به هماهنگی تلاش‌ها برای تامین امنیت منطقه و آشتی ملی در افغانستان خواهد بود.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه می‌گوید در پایان این نشست بیانیه مشترکی توسط نمایندگان کشورها به تصویب خواهد رسید.

در نشست پیش رو نمایندگان روسیه، چین، هند، ایران، پاکستان، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان شرکت می‌کنند.

نشست مشورتی مسکو درباره افغانستان روز چهارشنبه ۱۶ نوامبر/۲۵ عقرب برگزار می‌شود.

خانم زاخارووا یادآوری کرد که این چهارمین نشست رایزنی‌های مسکو در مورد افغانستان است.

به رغم سال گذشته که طالبان در این نشست حضور داشتند، امسال طالبان دعوت نشدند. در نشست سال ۲۰۲۱ کشورها از طالبان خواسته بودند حکومتی فراگیر در افغانستان تشکیل دهند.

طالبان هرچند مدعی‌اند که حکومتی فراگیر تشکیل داده‌اند، اما جامعه جهانی، از جمله روسیه که تا چند روز بعد بازهم میزبان نشستی درباره افغانستان است از عدم تحقق آن انتقاد کرده‌اند.

سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه روز سه‌شنبه ۱۷ عقرب پس از گفتگو با سوبرامانیام جی‌شنکر، وزیر خارجه هند در مسکو در یک کنفرانس مطبوعاتی تاکید کرد: طالبان تاکنون به تعهدات خود برای تشکیل حکومتی فراگیر قومی - سیاسی عمل نکرده‌اند.

سرگی لاوروف همچنین افزود که با سوبرامانیام جی‌شنکر به تفصیل در مورد افغانستان و وظایف پیش روی جامعه جهانی به منظور کمک به مردم افغانستان برای ایجاد ثبات و رسیدن به یک اجماع ملی گفتگو کرده است.

وزارت خارجه طالبان پیشتر گفته بود نشست مسکو درباره افغانستان بدون حضور نمایندگان این گروه ناقص است.

سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در واکنش گفته است هیچ رازی وجود ندارد و کشورش نتایج نشست مشورتی مسکو درباره افغانستان را به طالبان خواهد گفت.

آندری سرنکو، کارشناس مرکز مطالعات افغانستان معاصر در روسیه درباره عدم دعوت طالبان به نشست مشورتی مسکو درباره افغانستان گفته این یک اقدام تحریمی است. او می‌گوید احتمالا ناتوانی طالبان در تامین امنیت سفارت روسیه، مذاکرات پشت صحنه طالبان با امریکا، عدم تشکیل حکومتی فراگیر و مبارزه ناکارآمد طالبان با داعش، از دلایل نارضایتی روسیه از طالبان است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سرزمین‌های بکر
بحث روز
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها