طالبان مقبره یک فرمانده سابق حزب جمعیت اسلامی را تخریب کردند

شنبه ۱۴۰۱/۰۸/۲۱

طالبان مقبره نقیب‌الله آخند، یکی از فرماندهان سابق حزب جمعیت اسلامی را در قندهار تخریب کردند.احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت ملی با محکوم کردن آن گفته این اقدام "چهره منحوس" و اصلی طالبان را نمایان می‌کند. عطامحمد نور هم می‌گوید چنین اقداماتی "نفرت" مردم از طالبان را بیشتر می‌کند.

طالبان چند روز پیش سنگ آرامگاه احمدشاه مسعود را نیز تخریب کردند.

احمد مسعود پیشتر در واکنش به تخریب سنگ آرامگاه پدرش توسط طالبان گفته بود: «احمدشاه مسعود یک آرمان، یک باور و یک مکتب است، نه یک سنگ. تا وقتی آزادی هست و آزادیخواه مسعود نیز هست.»

طالبان همواره گفته‌اند که تخریب آرامگاه‌ها توسط افراد این گروه حقیقت ندارد. اما در طول یکسال گذشته بارها تصاویری منتشر شده که نشان می‌دهند افراد این گروه آرامگاه‌های مخالفان خود را از بین می‌برند.

این گروه در سویی دیگر قبر رهبران و طرفداران خود را هر روز نمایان و با راه‌اندازی پروژه‌های مختلف برای بازسازی آن اقدام می‌کنند.

در آخرین مورد طالبان راه منتهی به قبر ملاعمر، بنیان‌گذار گروه طالبان در زابل را جغل‌اندازی کردند.

احمد مسعود در توییتی نوشته است بی‌احترامی و تخریب مقبره ملا نقیب‌الله آخند را شدیدا محکوم می‌کنیم.

رهبر جبهه مقاومت ملی گفته این برخورد عقده‌ای، شرافت رهبران افغانستان را کم نمی‌کند، اما چهره منحوس و اصلی طالبان را نمایان می‌کند.

ملانقیب‌الله آخند، پشتون‌تبار از فرماندهان سابق حزب جمعیت اسلامی بود.

در تصویری که احمد مسعود منتشر کرده دیده می‌شود که طالبان مقبره او را حفاری کرده‌اند.

عطامحمد نور از اعضای شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان هم در واکنشی گفته است توسل به چنین رویکردها نشان‌دهنده عدم تعهد طالبان به ارزش‌ها و باورهای ملی و بی‌حرمتی به جایگاه شخصیت‌های ملی و مورد احترام مردم است.

خبرها
دیدگاه
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید