رسانه شرق آسیا: طالبان افغانستان با تحریک طالبان پاکستان مدارا می‌کند

شنبه ۱۴۰۱/۰۸/۲۱

ایست اشیا در مقاله‌ای نوشته است که پاکستان بارها از حکومت طالبان خواسته تا پایگاه‌‌های تحریک طالبان پاکستان را در خاک افغانستان از بین ببرد، اما طالبان به این دلیل که اعضای تحریک طالبان پاکستان و ارتش آزادی‌خواه بلوچ از سوی داعش خراسان جذب نشوند به آن‌ها فشار نمی‌آورد.

نویسنده مقاله، کلود راکیسیتس استاد دانشگاه ملی استرالیا می‌گوید تخمین زده می‌شود که حزب تحریک طالبان پاکستان بین ۴۰۰۰ تا ۶۵۰۰ جنگنده داشته باشد.

از زمان بازگشت طالبان به قدرت در آگست سال گذشته، تعداد حملات این گروه علیه پاکستان از خاک افغانستان به طرز چشمگیری افزایش یافته است.

مقاله می‌افزاید که ارتش آزادی‌بخش بلوچستان با حزب تحریک طالبان پاکستان پیوندهای سازمانی دارد و عمدتا شهروندان چینی و زیرساخت‌های ساخته چین در ولایت غربی بلوچستان را هدف قرار می‌دهد.

گزارش شده علی رغم این که هزاران پرسنل نظامی پاکستان از کارگران چینی در پروژه‌های عظیم ۶۰ میلیاردی کریدور اقتصادی چین و پاکستان گماشته شده‌اند اما نتوانسته‌اند از این حملات جلوگیری کنند.

به گفته نویسنده مقاله هر چند پاکستان بارها از طالبان خواسته تا از سازماندهی عملیات ضد پاکستان توسط این گروه‌ها جلوگیری کنند اما طالبان به دلیل روابط چند لایه‌ با این گروه‌ها با هدف جلوگیری از جذب آنان توسط داعش این خواسته پاکستان را نادید می‌گیرند.

بحث روز
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید