خیزش‌های سراسری در ایران؛ نماینده علی خامنه‌ای به دیدار امام جمعه اهل سنت زاهدان رفت

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۲۲

به گزارش خبرگزاری ایسنا، علی اکبری، نماینده علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی به دیدار مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان رفته و در مورد "حوادث اخیر" گفتگو کرده است.

مولوی عبدالحمید در واکنش به سرکوب "خیزش‌های سراسری" بارها از تهران خواسته صدای مردم را بشنود.

ایسنا گزارش داد که قرار است نماینده خامنه‌ای تدابیر جمهوری اسلامی را برای حل مشکلات استان سیستان و بلوچستان با گروه‌های مختلف در میان بگذارد.

مولوی عبدالحمید باری در خطبه نماز جمعه اش گفته بود که خیزش و اعتراض در ایران "نتیجه تبعیض و نابرابری" است.

او در خطبه نماز جمعه ۱۳ عقرب/آبان، خواستار برگزاری رفراندوم در ایران، با حضور ناظران بین‌المللی شد. او گفت: "ملتی را که ۵۰ روز است در خیابان‌ها اعتراض می‌کند، نمی‌توانید با کشتن و زندان و زدن، عقب برانید."

به گزارش سازمان عفو بین‌الملل در آنچه که به "جمعه خونین" در زاهدان موسوم شده، دست‌کم ۶۶ نفر در اعتراضات پس از نماز جمعه روز هشتم عقرب در این شهر کشته شدند.

این سازمان حقوق بشری اعلام کرد اسامی ۶۶ نفر از کشته‌شدگان حادثه مصلی در زاهدان را ثبت کرده اما معتقد است تعداد واقعی کشته‌ها بیشتر است.

امام جمعه اهل سنت زاهدان، در پیامی ویدیویی، کشتار نمازگزاران این شهر از سوی حکومت را «فاجعه» و «ظلم بزرگ بی‌سابقه» خواند و گفت که لباس‌ شخصی‌ها به سمت سر و قلب مردمی که در حال بازگشت به خانه‌های خود بودند و سلاحی نداشتند، تیراندازی کردند.

مولوی عبدالحمید که از حامیان رژیم طالبان در افغانستان به شمار می‌رود، از حوزه علمیه قم و مقام‌ها در تهران خواسته است تا به صدای مردم گوش دهند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
گفت‌وگوی ویژه
خبرها
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.