وزارت خارجه امریکا بر «انتقال منظم قدرت» به حکومت فراگیر در افغانستان تاکید کرد

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۲۳

وزارت خارجه امریکا همزمان با افتتاح صفحه‌ معلوماتی برای کمک به مهاجرت اعضای خانواده پناهندگان افغان در امریکا، بار دیگر اعلام کرد که بر طالبان فشار می‌آورد تا قدرت را به یک حکومت فراگیر انتقال دهد.

این وزارت می‌گوید که امریکا از تمام ابزارهای دیپلوماتیک، اقتصادی، سیاسی و امدادی خود برای حمایت از حقوق اساسی افغان‌ها استفاده خواهد کرد.

در صفحه جدید وزارت خارجه علاوه بر اطلاعات در مورد چگونگی مهاجرت خانواده‌ها، نوشته شده است: «تعهد ما در برابر مردم افغانستان پایدار است. ما به ادامه اعمال فشار برای انتقال منظم قدرت به یک حکومت فراگیر که از حمایت گسترده، به خصوص زنان و اقلیت‌ها برخوردار باشد، ادامه می‌دهیم.»

حکومت امریکا بارها از طالبان خواسته است تا بر اساس توافقتنامه دوحه گفتگو با جریان‌های سیاسی افغان و تشکیل یک حکومت فراگیر را آغاز کند. این کشور امیدوار است که تحریم‌ها و انزوای بین‌المللی طالبان را به تشکیل حکومت جدید و رعایت حقوق اساسی مردم، به خصوص حقوق زنان، وادار کند.

طالبان حکومت خود را فراگیر می‌خوانند و به رغم اعتراضات گسترده زنان ادعا دارند که حقوق زنان و دیگر شهروندان افغانستان را بهتر از گذشته تامین کرده‌اند.

وزارت خارجه امریکا با راه اندازی بخش جدید معلوماتی می‌خواهد به شهروندان و پناهندگان افغان دارای اقامت دایم و موقتی کمک ‌کند که خانواده‌های شان را به امریکا بیاورند.

حکومت بایدن بارها از سوی سیاستمداران مخالف و سازمان‌های حامی پناهندگان به علت روند کند مهاجرت همکاران سابق امریکا در افغانستان مورد انتقاد شدید قرار گرفته است.

جهان‌نما
خبرها
پله: زنده باد شاه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید