مجمع عمومی سازمان ملل از روسیه خواست تا به اوکراین غرامت بپردازد

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۸/۲۴

مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز دوشنبه با تصویب قطعنامه‌ای خواستار پاسخگویی روسیه به خاطر رفتارش در اوکراین شد و این کشور را مسئول پرداخت غرامت به اوکراین دانست.

این قطعنامه با رای مثبت ۹۴ کشور تصویب شد.

در قطعنامه آمده است: «روسیه که در ماه فبروری به همسایه خود حمله کرد، باید مسئولیت قانونی همه اقدامات نادرست بین‌المللی خود را به عهده بگیرد و بابت هر گونه خسارتی که وارد کرده، غرامت بپردازد.»

هرچند این قطعنامه الزام آور نیست، اما از وزن سیاسی برخوردار است. ولودیمیر زلنسکی این قطعنامه را «مهم» خواند و گفت: «اینکه روسیه باید بابت کارهایی که انجام داده غرامت بپردازد اکنون بخشی از واقعیت حقوقی بین‌المللی است.»

پیش از شروع رای‌گیری در مورد این قطعنامه، واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل متحد گفت که مفاد این قطعنامه «از لحاظ قانونی بی اعتبار است» و از کشورها خواست به آن رای منفی دهند.

نبنزیا گفت: «غرب در تلاش است تا درگیری را طول بدهد و بدتر کند، و قصد دارد از پول روسیه برای این کار استفاده کند.»

چهارده کشور از جمله روسیه، چین و ایران به این قطعنامه رای منفی و ۷۳ کشور دیگر از جمله هند، برازیل و افریقای جنوبی رای ممتنع دادند. کشورهایی هم بودند که در رای‌گیری شرکت نکردند.

باربارا وودوارد، سفیر بریتانیا در سازمان ملل گفت که برای بازسازی اوکراین نیاز به تلاش گسترده بین‌المللی است، «اما تنها یک کشور - روسیه - مسئول ویرانی‌ها در اوکراین است و باید قیمت این خسارات را پرداخت کند.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

سپړنه
خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.