محکمه‌ای در هالند سه نفر را به جرم سقوط طیاره مالیزیایی به حبس ابد محکوم کرد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۲۶

قضات هالندی در شهر لاهه روز پنجشنبه دو مرد روسی و یک اوکراینی را به جرم سقوط طیاره MH17 شرکت هواپیمایی مالیزیا که در سال ۲۰۱۴ در فضای اوکراین توسط شورشیان مورد حمایت روسیه سرنگون شد، به طور غیابی به حبس ابد محکوم کرد.

گمان می‌رود این سه نفر در روسیه پنهان باشند.

مسکو این حکم را «افتضاح» خواند و گفت که شهروندانش را استرداد نخواهد کرد.
تمام ۲۹۸ سرنشین طیاره MH17 که با شلیک یک راکت روسی BUK سرنگون شد جان باختند.

هر سه مجرم به دلیل نقش‌شان در انتقال این موشک به اوکراین محکوم شده‌اند و نه شلیک به سوی طیاره. گفته می شود که این سه مرد از کارمندان استخباراتی سابق روسیه هستند. متهم چهارم به اسم اولگ پولاتوف از همه اتهامات تبرئه شد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین از این حکم دادگاه استقبال کرد و آن را «تصمیم مهم» خواند. بازماندگان قربانیان که از ده کشور جهان در این محکمه حضور داشتند، نیز از شفافیت روند محاکمه استقبال کردند و آن را رضایت‌بخش خواندند.

قاضی دادگاه گفت شکی وجود ندارد که طیاره با سیستم راکتی روسی سرنگون شده بود، اما مسکو هر گونه نقش در سرنگونی این طیاره را رد کرده است.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است: «در طول دوران محاکمه دادگاه تحت فشار بی‌سابقه‌ای از سوی سیاستمداران، سارنوالان و رسانه‌های هالندی برای تحمیل یک نتیجه با انگیزه سیاسی قرار داشت.»

در ادامه این بیانیه آمده است: «ما عمیقاً متاسفیم که دادگاه شهر لاهه اصول عدالت بی‌طرفانه را به نفع وضعیت سیاسی کنونی نادیده گرفت و در نتیجه ضربه جدی به کل سیستم قضایی هالند وارد کرد.»

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید