دیده‌بان حقوق بشر: امریکا در مورد تلفات ملکی در افغانستان تحقیق کند

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۲۶

پاتریشا گوسمن، معاون بخش آسیایی دیده‌بان حقوق بشر از امریکا خواست تا قضایای کشته شدن مردم ملکی در جریان عملیات شبانه در افغانستان در ۲ دهه گذشته را تحقیق کند.

او در سایت این سازمان نوشت: «تعداد بیشمار افغان‌ها حق دارند بدانند چرا اعضای خانواده‌ شان کشته شدند.»

او تصمیم لوید آستین، وزیر دفاع امریکا در مورد عدم تحقیقات در مورد تلفات ملکی را اشتباه خواند.

تحقیقات سازمان دیده بان حقوق بشر نشان می‌داد که تلفات مردم ملکی در سال ۱۳۹۷افزایش یافت. برخی از این افراد در جریان عملیات شبانه نیروهای امریکایی کشته شدند که به گفته گوسمن، برخی از آن مبتنی بر «اطلاعات نادرست یا پیش‌فرض های غلط استوار بود.»

گوسمن گفت: «تمامی کشتار غیرنظامیان نقض قوانین جنگ نیست اما طرف‌های درگیر موظف‌اند جنایات جنگی احتمالی را بررسی کنند.»

او افزود: «در طول جنگ، نیروهای امریکایی اغلب در مورد تلفات احتمالی افراد ملکی پاسخ می‌دادند که همه کشته‌شده‌ها شورشیان هستند. اطلاعات کمی که نشان دهد بررسی‌های جدی در مورد کشتار غیرنظامیان صورت گرفته، وجود دارد.»

در عین حال، گزارش سازمان ملل در افغانستان در مورد افزایش تلفات غیرنظامیان در سال ۱۳۹۸ نشان می‌داد که طالبان نقش عمده را در کشتار مردم ملکی داشتند. حملات انفجاری و انتحاری عامل اصلی تلفات افراد ملکی بوده است.

با این حال، به نقل از رادیو آزادی، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در سال ۱۳۹۷ از افزایش تلفات ملکی در جریان عملیات‌های نظامی حکومت افغانستان ابراز نگرانی کرد و خواستار دقت بیشتر آن شده بود.

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
خبرها
بحث روز

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید