خواهر فعال دموکراسی‌خواه مصری: وضعیت صحی علاء عبدالفتاح شدیداً وخیم است

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۲۶

به دنبال پایان اعتصاب غذایی علاء عبدالفتاح، خواهر او مونا سیف اعلام کرد که مقامات مصری به خانواده‌اش اجازه دیدار با علاء را دادند، اما گفت که وضعیت این منتقد حکومت «به شدت وخیم» است.

این فعال سرشناس، بخش اعظم یک دهه گذشته را به خاطر انتقادات سیاسی از حکومت در زندان بوده است.

سیف در توییتر نوشت که وضعیت صحی او مایه نگرانی است و آن‌ها بعداً جزییات بیشتر در این مورد ارایه خواهند کرد.
عبدالفتاح، وبلاگ نویس و برنامه نویس، یکی از چهره‌های سرشناس قیام مردم مصر علیه حسنی مبارک در سال ۲۰۱۱ بود. او در ماه اپریل در اعتراض به دستگیری و حبس خود دست به اعتصاب غذا زد.

الجزیره گزارش داد که نگرانی خانواده عبدالفتاح زمانی تشدید شد که مقامات مصری اعلام کردند که او نیازمند معالجه است و خانواده‌اش تصور می‌کردند که مقامات می‌خواهند با زور اعتصاب غذایی این معترض مصری را بشکنند.

در آستانه نشست تغییرات اقلیمی سازمان ملل در مصر، وضعیت نامعلوم عبدالفتاح باعث اعتراضات وسیع شد و حامیان او از مقامات غربی، به خصوص جو بایدن خواستند تا بالای مقامات مصری برای رهایی وی از زندان فشار بیاورند.

خانواده عبدالفتاح در اوایل این هفته نامه‌ای از او دریافت کردند که خبر از پایان اعتصابش می‌داد. در ضمن، مقامات مصری اجازه ملاقات با خانواده‌اش را نیز دادند.

این فعال معترض در سال ۲۰۱۹ به جرم نوشتن یک پست فیسبوکی در مورد مرگ یک زندانی به ۵ سال حبس محکوم شد. او نخستین بار در سال ۲۰۱۴ به علت اشتراک در تظاهرات بدون مجوز و به اتهام حمله به یک پولیس به ۵ سال زندان محکوم شده بود و پس از رهایی در سال ۲۰۱۹ به خاطر شرکت در اعتراضات ضدحکومتی بار دیگر بازداشت شد.

کلکین - فصل پنجم
دیدگاه
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید