سیگار می‌گوید شش عامل باعث فروپاشی حکومت پیشین افغانستان شد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۲۶

دفتر بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان در گزارشی به عوامل سقوط جمهوریت پرداخته است.

سیگار می‌گوید عدم آمادگی برای خروج نیروها، توافقنامه دوحه، اصرار دولت بر ادغام طالبان، انحصار قدرت از سوی غنی، امتناع طالبان از مذاکره و فساد در رهبری دولت شش عامل عمده سقوط جمهوریت‌اند.

سیگار در گزارش جدید خود به کانگره امریکا می‌گوید این شش مورد عامل عمده سقوط نظام جمهوری بوده است.

این سازمان در توضیح عوامل سقوط گفته است از آنجایی که مقامات حکومت پیشین به خروج امریکا از افغانستان باور نداشتند برای مقابله با طالبان آمادگی نگرفتند.

به گفته سیگار، اشرف غنی، رئس‌جمهور پیشین افغانستان انتظار داشت که جو بایدن با به قدرت رسیدن تصمیم دونالد ترامپ مبنی بر خروج نیروهای امریکایی از افغانستان کند.

موافقتنامه دوحه بین طالبان و امریکا عامل دوم سقوط جمهوری ذکر شده است. به گفته سیگار، دولت پیشین افغانستان در این مذاکرات حضور نداشت و این امر سبب شد دولت در موضع ضعیف و طالبان از قدرت بیشتر برخوردار شود.

ادغام طالبان در بدنه نظام جمهوری از دیگر مواردی است که از نظر سیگار عامل سقوط جمهوری شمرده می‌شود. به گفته سیگار، حکومت به رهبری اشرف غنی اصرار داشت طالبان را در نظام جذب کند اما طالبان با امضای توافقنامه دوحه به جای مذاکره بر راه حل نظامی تاکید کردند.

در گزارش سیگار آمده است که با اغاز مذاکرات بین‌الافغانی، وضعیت امنیتی شکننده و حملات طالبان نسبت به سال قبل آن ۵۰ درصد افزایش یافت.

سیگار عامل دیگر سقوط جمهوریت را شیوه حکومتداری اشرف غنی عنوان کرده است.

به باور این سازمان، اشرف غنی با یک دایره بسیار محدود از وفاداران خود حکومت می‌کرد و این شیوه مدیریت دولت را در یک مقطع حساس بی‌ثبات کرد.

فساد گسترده در حکومت اشرف غنی یکی دیگر از عوامل سقوط جمهوریت شمرده شده است. سیگار می‌گوید تقلب مداوم در انتخابات به دلیل رفتار غارتگرانه مقامات دولتی، دولت افغانستان را تضعیف کرده و با تشدید مشکل مشروعیت به نابودی آن کمک کرد.

خبرها
جام جهانی ۲۰۲۲
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید