دیده‌بان حقوق بشر: ترکیه امسال ده‌ها هزار پناهجوی افغان را اخراج کرده است

جمعه ۱۴۰۱/۰۸/۲۷

دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید که حکومت ترکیه ده‌ها هزار پناهجوی افغان را از طریق هوایی و مرزهای زمینی خود با ایران اخراج کرده است.

این سازمان افزود که ترکیه تنها در هشت ماه نخست امسال، ۴۴ هزار و ۷۶۸ پناهجوی افغان را از طریق هوایی اخراج کرده است.

دیده‌بان حقوق بشر در گزارش تازه‌اش که روز جمعه، ۲۷ عقرب، منتشر شد، تصریح کرده است که پناهجویان افغان بدون آن‌که ادعاهای‌شان مبنی‌ بر نیاز به حمایت بین‌المللی بررسی شود، از ترکیه اخراج شده‌اند.

به نقل از این گزارش، وزارت داخله ترکیه به دیده‌بان حقوق بشر گفته است که در سال جاری میلادی از ورود غیرقانونی ۲۳۸ هزار و ۴۴۸ پناهجو جلوگیری کرده‌اند که اکثریت آن‌ها از افغانستان بوده‌اند.

این سازمان همچنین اعلام کرد که پس از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان، اخراج پناهجویان افغان توسط حکومت ترکیه یک‌ونیم برابر افزایش یافته است.

دیده‌بان حقوق بشر گفته است که از سویی هم، افزون بر اخراج، از نام‌نویسی پناهجویان افغان در داخل ترکیه برای کسب حمایت بین‌المللی جلوگیری شده است.

براساس گزارش دیده‌بان حقوق بشر، در کنار این‌ها، بخش مهاجرت حکومت ترکیه شماری از پناهجویان افغان را وادار به امضای فرم‌های بازگشت داوطلبانه و سپس اخراج کرده است.

همزمان با بازگشت دوباره طالبان به قدرت در افغانستان، مهاجرت غیرقانونی شهروندان به دلایل بلند رفتن تهدیدات امنیتی و فقر به ترکیه و ایران افزایش یافته است. صدها پناهجوی افغانستان در مرزهای این دو کشور صف می‌بندند و پیوسته با خشونت و بدرفتاری توسط پولیس مرزی این کشورها مواجه می‌شوند.

جهان‌نما
بحث روز
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید