دادستان کل امریکا بازرس ویژه‌ای برای بررسی اتهامات علیه ترامپ معرفی کرد

شنبه ۱۴۰۱/۰۸/۲۸

مریک گارلند،‌ دادستان کل ایالات متحده اعلام کرد که جک اسمیت به عنوان بازرس ویژه برای بررسی اتهامات علیه دونالد ترامپ معرفی شده است.

رئیس جمهور پیشین امریکا به حفظ «اسناد حساس» و تلاش برای براندازی انتخابات ۲۰۲۰ امریکا متهم است و جک اسمیت در مورد این اتهامات تحقیق خواهد کرد.

دادستان کل ایالات متحده این انتصاب را پس از آن انجام داد که پیشتر دونالد ترامپ اعلام کرد که در انتخابات ۲۰۲۴ ریاست‌جمهوری امریکا بار دیگر نامزد خواهد بود.

جک اسمیت در بیانیه‌ای گفته است که نامزد شدن ترامپ و همچنین اعلام تمایل جو بایدن، رئیس‌جمهور کنونی امریکا برای نامزد شدن در انتخابات آینده امریکا، انتصاب یک بازرس ویژه را ضروری کرده است.

آقای اسمیت خاطرنشان کرده است که قضاوت مستقلی را اعمال خواهد کرد و «تحقیقات را به سرعت و به طور کامل به سمتی که حقایق و قانون حکم می‌کند، پیش خواهد برد.»

دونالد ترامپ اما انتصاب بازرس ویژه برای بررسی اتهامات علیه خود را «توافق جعلی» خواند.

رئیس‌جمهور پیشین امریکا در برنامه‌ای در ایالت فلوریدا گفت: «این سوء استفاده وحشتناک از قدرت آخرین مورد از یک سلسله طولانی شکار جادوگران است که از مدت‌ها پیش آغاز شده‌است.»

این در حالی است که هیات تحقیق کانگرس روز دوشنبه هفته پیش اعلام کرد که دونالد ترامپ برای شهادت در کمیته ویژه‌ای که درباره حمله هواداران او بر ساختمان کانگرس تحقیق می‌کند، حاضر نشده است.

هواداران دونالد ترامپ در ماه جنوری ۲۰۲۱ بر ساختمان کانگرس امریکا یورش بردند و این اتفاق سبب شده رئیس‌جمهور پیشین این کشور را متهم به تحریک و تشویق هوادارانش شود.

افزون بر این، در هشتم اگست ۲۰۲۲ ماموران اف‌بی‌آی، اقامتگاه دونالد ترامپ را در مارالاگوی فلوریدا بازرسی کردند و در آنجا ده‌ها سند محرمانه و فوق سری پیدا کردند.

آنها همچنین چندین دوسیه را پیدا کردند که برچسپ طبقه‌بندی شده و فوق محرمانه روی آن دیده می‌شد.

جام جهانی ۲۰۲۲
خبرها
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید