فرانسه از حضور «غارتگرانه» روسیه در افریقا انتقاد کرد

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۲۹

امانوئل مکرون روسیه را به پخش تبلیغات ضد فرانسوی به منظور گسترش نفوذ «غارتگرانه»‌اش در کشورهای افریقایی متهم کرد.

او که در حاشیه نشست کشورهای فرانسوی زبان در تونس صحبت می کرد، نگرانی خود را در مورد آسیب زدن به اعتبار و منافع فرانسه در مستعمرات سابق این کشور ابراز داشت.

سال گذشته، سازمان ملل در گزارشی نوشت که نیروهای نظامی جمهوری افریقای مرکزی و مربیان روسی‌شان دست به خشونت، غارت و کشتار غیرنظامیان در افریقای مرکزی زده اند.

مربیان روسی متهم‌اند که در غارت معادن طلا و الماس این کشور افریقایی دست دارند اما روسیه آن را دروغ می‌خواند.

به گزارش رویترز، آقای مکرون با اشاره به این موضوع گفت: «با نگاهی به آنچه روسیه در جمهوری افریقای مرکزی یا کشورهای دیگر انجام می‌دهد، می توان گفت که در صدد کنار زدن فرانسه در این [کشورهاست] و پروژه‌های یغماگرانه را در آنجا انجام می‌دهد. این کار در همدستی با جنرالان روسی انجام می‌شود.»

او روسیه را متهم کرد که از تبلیغات ضد فرانسوی در کشورهای افریقایی حمایت مالی می‌کند.

مکرون گفت: «شماری از قدرت‌ها که در پی توسعه نفوذ خود در افریقا هستند، می‌کوشند به منافع فرانسه آسیب بزنند، به جایگاه زبان فرانسوی صدمه وارد کنند، تخم شک و تردید بکارند، و مهمتر از آن منافع خاصی را به دست بیاورند.»

فرانسه با بسیاری از کشورهای افریقایی فرانسوی‌زبان که روزگاری جز مستعمرات آن بودند، روابط دیرینه نظامی داشته است و نیروهای فرانسوی برای یک دهه در کشور مالی مستقر بودند تا با شبه‌نظامیان اسلامگرا مبارزه کنند.

منتقدان فعالیت‌های نظامی فرانسه می‌گویند که این کشور در مبارزه با شبه‌نظامیان در مالی ناموفق بوده و باعث بی‌ثباتی در بخش‌هایی از افریقا شده است.

روسیه در سال های اخیر از طریق گروه واگنر، یک گروه پیمانکار نظامی روسی که نیروهای نظامی چندین کشور افریقایی را آموزش می‌دهد، در برخی از این کشورهای افریقایی نفوذ خود را گسترش داده است. چنانچه، مالی در سال ۲۰۲۰ از فرانسه خواست که نیروهای خود را از این کشور بیرون کند و به جای آن از گروه واگنر دعوت کرد.

مسکو گفته است که گروه واگنر از دولت روسیه نمایندگی نمی‌کند، اما کشورهای غربی با تحریم کردن واگنر، آن را متهم کرده اند که به نمایندگی از روسیه در کشورهای مختلف از جمله اوکراین عملیات نظامی انجام می‌دهد.

گفت‌وگوی ویژه
جهان‌نما
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید