مصر دست دادن السیسی و اردوغان را شروع تازه در روابط دو کشور خواند

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۹/۰۱

در حاشیه افتتاحیه جام جهانی فوتبال در قطر، عبدالفتاح السیسی، رئیس‌جمهور مصر با رجب طیب اردوغان، همتای ترکی‌اش برای مدت کوتاهی دست داد. هر دو کشور این رویداد را مهم توصیف کردند.

روابط میان ترکیه و مصر از نه سال گذشته به دنبال حمایت انقره از اخوان المسلمین سرد بوده است.

جنرال السیسی پس از کنار زدن محمد مرسی، رئیس‌جمهور سابق و سرکوب حزب اخوان المسلمین در مصر، قدرت را در دست گرفت. ترکیه به منتقدان حکومت مصر پناه داد و از آن‌ها حمایت کرد. اکنون اما دو کشور کم کم به هم دیگر دو باره نزدیک می‌شوند.

الجزیره گزارش داد که اردوغان ملاقات با السیسی را اولین گام برای آغاز مسیر جدید در روابط دو کشور توصیف کرد. او گفت: «در اینجا گامی برای شروع یک روند برداشته شد و ما مذاکراتی انجام دادیم. امیدوارم روندی که با [ملاقات] وزیران آغاز شد را به نقطه خوبی برسانیم.»

بسام رادی، سخنگوی وزارت امور خارجه مصر نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که ملاقات کوتاه السیسی و اردوغان در دوحه بر «عمق روابط تاریخی بین دو کشور صحه گذاشت.» در این اعلامیه آمده است که مصر آماده است تا شگاف ۹ ساله را پر کند.

هرچند اردوغان در این اواخر از منتقدان حکومت مصر خواست تا لحن خود را ملایم کنند، اما اختلاف دو کشور در لیبیا مانع نزدیکی کامل دو کشور شده است. برغم این، میزان تجارت میان مصر و ترکیه از سال ۲۰۰۷ به بعد سه برابر شده است.

خبرها
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید