امیدواری در اوج انزوای بین‌المللی؛متقی می‌گوید جهان بالاخره طالبان را به رسمیت خواهد شناخت

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۰۲

به رغم انزوا و تحریم‌های سنگین بین‌المللی، وزیر خارجه طالبان با اطمینان می‌گوید که جهان نهایتاً این گروه را به رسمیت خواهد شناخت.

متقی روز چهارشنبه در مراسم فراغت پولیس طالبان در هرات گفت: «جهان به نقطه‌ای می‌رسد که هم شما را به رسمیت خواهد شناخت و هم تعامل خواهد کرد.»

او از جنگجویان این گروه به نام «اردو و پولیس منظم» یاد کرد که در ۲۰ سال گذشته «در کوه و بیابان مصروف جهاد بودند.»

سیاست های طالبان، از جمله روابط با گروه‌های تروریستی منطقه‌ای و بین‌المللی باعث شده است که حتا حامیان اصلی این گروه مانند پاکستان نیز از به رسمیت شناسی آن خودداری ورزند. اما به نظر می‌آید که مقامات طالبان به این باور رسیده اند که آن‌ها بدون تغییر در سیاست‌های شان می‌توانند مشروعیت بین‌المللی را به دست آورند.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان روز چهارشنبه از ایالات متحده به خاطر عدم رفع تحریم‌ها بر افغانستان انتقاد کرد. او به طلوع ‌نیوز گفت که امریکا با برنداشتن تحریم‌ها و امتناع از عادی‌سازی روابط با افغانستان، موافقتنامه دوحه را نقض کرده است.

ایالات متحده برقراری روابط عادی با طالبان را مشروط به تشکیل حکومت مشروع و رعایت حقوق مردم به خصوص زنان کرده است. طالبان با طرد کردن زنان از عرصه‌های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی انتقادات شدید کشورهای غربی را برانگیخته است.

کشورهای غربی امیدوار بودند که طالبان این‌ بار رویکرد عملگرایانه در پیش گرفته و نسبت به دور اول حاکمیت خود در اواخر دهه هفتاد خورشیدی، در سیاست‌ها و رفتار خود تغییر به وجود آورد. اما، حالا به نظر می‌آید که طالبان برای عدم ایجاد واکنش شدید و یکباره کشورهای جهان، به طور تدریجی سیاست‌های سختگیرانه خود را اجرا می‌کند.

چنانچه، دادگاه استیناف طالبان در لوگر روز چهارشنبه، ١٢ تن شامل ۳ زن و ۹ مرد را به اتهام‌های مختلف در ورزشگاه فوتبال در شهر پل علم، مرکز این ولایت شلاق زد.

گل رحمان آخندزاده، رئیس دادگاه استیناف طالبان در لوگر گفت، خوشحال است که بعد از بیست سال «حدود» جاری می‌شود.

طالبان مطالبات کشورهای جهان مبنی بر تشکیل حکومت فراگیر و رعایت حقوق زنان را «مداخله در امور داخلی» خود تلقی کرده و رد کرده است.

تصمیم‌های بزرگ ۲۰۲۰
بحث روز
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید