نگرانی از وضعیت افغانستان؛ روسیه و تاجیکستان بر مبارزه مشترک با تروریسم تاکید کردند

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۰۲

امامعلی رحمان، رئیس‌جمهور تاجیکستان و سرگی ناریشکین، رئیس سرویس اطلاعات خارجی روسیه در مورد افغانستان گفتگو کردند. در بیانیه ریاست‌جمهوری تاجیکستان آمده است که در این گفتگو «مشکل افغانستان در مرکز توجه قرار داشت» و طرفین بر گسترش همکاری‌ برای مبارزه مشترک با تروریسم تاکید کردند.

سرگی ناریشکین به خبرنگاران گفت: «طیف گسترده‌ای از همکاری‌های دوجانبه بین روسیه و تاجیکستان و همکاری در رابطه با وضعیت افغانستان و اطراف آن را مورد بحث قرار دادیم.»

آقای ناریشکین تاکید کرده با توجه به شرایط جاری لازم است تا برای تامین امنیت منطقه و امنیت ملی کشورهای‌مان تلاش‌های بیشتری انجام دهیم.

روسیه و تاجیکستان از زمان حاکمیت طالبان مورد حملات داعش قرار گرفته‌اند. داعش چندین بار از خاک افغانستان به تاجیکستان حمله راکتی انجام داده است. تاجیکستان می‌گوید تروریست‌ها همچنان در مرزهای افغانستان حضور دارند و امنیت منطقه را تهدید می‌کنند.

داعش همچنین در ماه‌های گذشته به سفارت روسیه در کابل حمله کرد که منجر به کشته شدن دو دیپلومات ارشد مسکو شد. پس از آن روسیه خدمات کنسولی خود در افغانستان را به تعلیق درآورد.

روسیه و تاجیکستان توافق کرده‌اند تا برای جلوگیری از تهدیدات تروریستی، در سال ۲۰۲۳ در نزدیکی مرز افغانستان در قالب سازمان پیمان امنیت جمعی رزمایش نظامی مشترکی داشته باشند.

در بیانیه ریاست‌جمهوری تاجیکستان از دیدار امامعلی رحمان با سرگی ناریشکین که روز سه‌شنبه ۱ قوس انجام شده، آمده است: «بر اهمیت تقویت بیشتر همکاری‌ها در راستای مبارزه مشترک با تروریسم، افراط‌گرایی و جرایم سازمان یافته فراملی از جمله قاچاق مواد مخدر و اسلحه، جرایم سایبری و سایر تهدیدات ملی تاکید شد.»

در این بیانیه همچنین آمده است که طرفین درباره هماهنگی بیشتر برای مقابله با تهدیدات موجود، از جمله موارد مربوط به گسترش ایدئولوژی رادیکالیسم مذهبی بحث و گفتگو کردند.

ریاست‌جمهوری تاجیکستان می‌گوید در این گفتگو «مشکل افغانستان در مرکز توجه قرار داشت.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.