پوتین: خطر نفوذ تروریست‌ها از افغانستان به آسیای میانه زیاد است

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۰۲

رئیس‌جمهور روسیه گفته خطر نفوذ گروه‌های مختلف تروریستی از افغانستان به آسیای‌ میانه زیاد است.

ولادیمیر پوتین در نشست سران سازمان پیمان امنیت جمعی در ایروان از همه اعضا خواست تا در مورد مشکل افغانستان هماهنگ باشند.

او افزود تشکیل حکومت فراگیر در افغانستان هم یک اولویت است.

علاوه بر رئیس‌جمهور روسیه، نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان، الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهور بلاروس، سدیر جباروف، رئیس‌جمهور قرقیزستان، امامعلی رحمان، رئیس‌جمهور تاجیکستان و استانیسلاو زاس، دبیر کل سازمان پیمان امنیت جمعی در این نشست حضور داشتند.

سازمان پیمان امنیت جمعی یک ائتلاف نظامی بین دولتی در اوراسیا است.

ولادیمیر پوتین با اشاره به وضعیت افغانستان تصریح کرد گسترش ایدئولوژی افراطی در کشورهای آسیای میانه تهدید دیگری است که ممکن است در منطقه افزایش یابد.

او گفت: «ما هماهنگی نزدیک کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی در تمام جنبه‌های کلیدی مشکل افغانستان را مهم می‌دانیم. لازم است تا به کار نزدیک از طریق ادارات ذیصلاح ادامه دهیم تا تهدیدات تروریسم، افراط‌گرایی و جنایات مواد مخدر شناسایی شوند.»

آقای پوتین همچنین تصریح کرد: «اولویت در این مرحله، تضمین تشکیل یک حکومت واقعاً فراگیر در افغانستان است که شامل نمایندگان همه اقوام باشد.»

او یادآوری کرد که این خواست تمام کشورهای شرکت کننده در نشست مشورتی مسکو نیز بود.

دبیر کل سازمان پیمان امنیت جمعی نیز در این نشست خطاب به سران کشورها، وضعیت در مرزهای افغانستان را خطرناک توصیف کرد. استانیسلاو زاس که پیش از پوتین صحبت کرد گفت خطر گسترش فعالیت‌های تروریستی، قاچاق غیرقانونی سلاح و مواد مخدر از افغانستان در خاک کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی وجود دارد.

او با توجه به خطرات احتمالی از افغانستان افزود امنیت مرزهای تاجیکستان تقویت خواهد شد.

رئیس‌جمهور تاجیکستان پیشتر گفته بود که گروه‌های تروریستی از افغانستان در حال تقویت مواضع خود در افغانستان از جمله با کمک فن‌آوری‌های دیجیتال پیشرفته هستند.

به گفته وی، چنین گروه‌هایی تهدیدی جدی برای کل آسیای میانه است.

جهان‌نما
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید