صلیب سرخ: افغان‌ها با یک انتخاب روبرو هستند، خوردن یا خرید موادی برای گرما

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۰۳

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در گزارش تازه از گسترش فقر و بیماری در افغانستان ابراز نگرانی کرده است. در گزارش این کمیته آمده بیماری ذات‌الریه و سوءتغذیه در کودکان به شدت رو به افزایش است و خانواده‌های افغان در حال حاضر با یک انتخاب غیرممکن روبرو هستند:خوردن یا خرید موادی برای گرما.

این نهاد می‌گوید در ۳۳ بیمارستان تحت حمایت کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در افغانستان، سوء تغذیه کودکان در سال ۲۰۲۲، از ۳۳ هزار مورد به بیش از ۶۳ هزار افزایش یافته است. فقط در یک شفاخانه کودکان تحت حمایت کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در کابل تعداد کودکان زیر ۵ سال مبتلا به ذات‌الریه ۵۵ درصد افزایش یافته است.

صلیب سرخ گفته فقر به قدری است که اکثر مردم نمی‌توانند موادی را برای گرم نگهداشتن خانه و فرزندان خود خریداری کنند.

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ افزوده با وجودیکه شدت جنگ کمتر شده، اما وضعیت بشری در افغانستان همچنان نگران کننده است. بیش از نیمی از جمعیت؛ ۲۴میلیون نفر به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند و نیمی از مردم؛ ۲۰ میلیون نفر به شدت در ناامنی غذایی قرار دارند.

بر اساس گزارش صلیب سرخ که روز چهارشنبه ۲ قوس منتشر شده، پیامدهای اقتصادی درگیری‌های مسلحانه روسیه و اوکراین در زندگی میلیون‌ها افغان نیز تاثیر گذاشته و نمی‌توانند مخارج زندگی خود را تامین کنند؛ چرا که قیمت گندم، روغن و کود افزایش یافته است. همچنین مردم منابع درآمد خود را از دست داده‌اند و ذخایر مالی خود را مصرف کردند. بخش کشاورزی نیز تحت تاثیر زلزله، خشکسالی و سیل قرار گرفته است.

مارتین شوئپ، مدیر عملیات کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در جریان سفر این هفته خود به افغانستان گفت که فقر مردم افغانستان منجر به افزایش وحشتناک سوء تغذیه و ذات‌الریه کودکان شده است.

حاجی ولی، مردی کارگر روزمزد و پدر کودک ۸ ماهه مبتلا به ذات‌الریه به صلیب سرخ گفته: خوب است کودکش در بیمارستان صلیب سرخ درمان شود، اگر «او را به خانه ببرم، دوباره مریض می‌شود، زیرا نمی‌توانم خانه‌ را گرم کنم و به او و دیگر فرزندانم کمک کنم.»

حاجی ولی می‌گوید: «من قبلا یکی از فرزندانم را به دلیل ذات‌الریه از دست دادم.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
سپړنه
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.