لوی سارنوال سابق می‌گوید اشرف غنی به بهانه عفو طالبان، مجرمان خطرناک را آزاد کرد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۰۳

فرید حمیدی، لوی سارنوال سابق افغانستان می‌گوید که اشرف غنی رئیس‌جمهور سابق، در میان ۵ هزار طالب عفو شده، مجرمان خطرناکی را آزاد کرد که به جرایم سنگینی چون قاچاق موادمخدر، تجاوز جنسی و اختطاف متهم بودند.

او دلیل آن را فساد در سطح بالای حکومت دانست.

اشرف غنی ۵ هزار زندانی طالبان را زیر نام کمک به آغاز مذاکرات صلح، عفو و رها کرد. آقای حمیدی در یک مصاحبه اختصاصی با افغانستان اینترنشنال گفت که در میان این ۵ هزار نفر، ارگ ۷۰۰ مجرم خطرناک را نیز از زندان آزاد کرد که عضو طالبان نبودند و نباید در لیست عفو قرار می‌گرفتند.

او گفت: «لوی سارنوالی لیستی از ۷۰۰ نفر از آن‌ها را مشخص کرد و نوشته کرد که به هیچ صورت رئیس‌جمهور افغانستان صلاحیت عفو و تخفیف [مدت حبس] آنان را با توجه به جرایم شان ندارد. آن‌ها قاچاقبر موادمخدر اند یا به جرایمی مثل تجاوز جنسی و اختطاف دستگیر شده اند. این لیست به ریاست جمهوری داده شد ولی در اثر فسادی که در داخل شان [ارگ] وجود داشت، نام این [مجرمان] در این لیست شامل شد.»

او حکومت غنی را متهم کرد که در مورد مجرمان کلانی مانند انس حقانی، سیستم قضایی و عدلی افغانستان را نادیده گرفت و با معامله سیاسی آنان را آزاد کرد.

حکومت پیشین به علت قرار گرفتن افغانستان در فهرست فاسدترین دولت‌های جهان مورد انتقاد داخلی و خارجی بود. آقای حمیدی می پذیرد که فساد باعث سقوط حکومت‌ها شده است، اما او از کارنامه خود به عنوان دادستان کل در مبارزه با فساد دفاع کرد و گفت که افغانستان در سال ۱۳۹۹ «جز ۱۰ کشور خیلی فاسد جهان نبود». او با انتقاد از طالبان گفت که آن‌ها دروازه زندان‌ها را به روی مجرمان فاسد باز کرد.

لوی سارنوال پیشین گفت: «وقتی آنها زندان‌ها را باز کردند حداقل ۴ هزار نفر محکوم به فساد بودند. همین حالا هم فساد در افغانستان در اوجش است ولی کسی با آن مبارزه نمی کند.»

او افزود که طالبان یکسال پس از به قدرت رسیدن هیچ یک از مقامات و اعضای خود را به اتهام فساد مورد پیگیرد قرار نداده است. این در حالیست که به گفته حمیدی «فساد سیستماتیک و گسترده» در حاکمیت طالبان وجود دارد.

جهان‌نما
خبرها
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید