هم‌زمان با تشدید جنگ در اوکراین و فراهم‌آوری اسلحه برای این کشور از سوی متحدانش در منطقه، صنعت تسیلحات در اروپای شرقی به طور بی‌سابقه پس از جنگ سرد رونق گرفته است.

متحدان اوکراین در منطقه، برای مقابله کی‌یف با مسکو از آغاز این جنگ اسلحه و تجهیزات نظامی ارسال می‌کنند.

براساس گزارش موسسه اقتصاد جهانی کیل،‌ از جنوری تا اکتبر امسال امریکا و بریتانیا بیش‌ترین کمک‌های تسلیحاتی و تهجیزات نظامی را به اوکراین انجام داده‌اند. بر اساس این فهرست، پولند و چک در جایگاه سوم و نهم قرار دارند.

دست‌کم دوازده تحلیل‌گر و مقام دولتی و غیردولتی در مصاحبه با رویترز گفته‌اند که این درگیری‌ها فرصت‌های بیشتری برای صنعت تسلیحات در منطقه ایجاد می‌کند.

سباستین چوالک، مدیرعامل گروه تسلیحات پولند، گفت که با توجه به واقعیت‌های جنگ در اوکراین و رویکرد قابل مشاهده بسیاری از کشورها به سوی افزایش هزینه‌ها در زمینه بودجه دفاعی، فرصت واقعی برای ورود به بازارهای جدید و افزایش درآمدهای صادراتی در سال‌های آینده وجود دارد.

این سازمان بیش از ۵۰ شرکت ساخت سلاح و مهمات را کنترول می کند.

آقای چوالک گفت که این سازمان قصد دارد در دهه آینده ۱.۸ میلیارد دالر سرمایه‌گذاری کند که این مبلغ بیش از دو برابر هدف قبل از جنگ را نشان می‌دهد.

پس از آغاز تهاجم روسیه بر اوکراین در ماه فبروری سال جاری، برخی از ارتش‌ها و سازندگان سلاح در اروپای شرقی آغاز به تخلیه انبارهای اسلحه و مهمات دوران شوری کردند.

از آن‌جا که این ذخایر کاهش یافته است،‌ اکنون سازندگان سلاح تولیدات قدیمی و مدرن خود را افزایش داده‌اند.

تازه‌ترین خبرها

خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید