استخبارات طالبان فعالیت شماری از احزاب سیاسی و نهادهای اجتماعی را ممنوع اعلام کرد

جمعه ۱۴۰۱/۰۹/۰۴

استخبارات طالبان فعالیت شماری از احزاب سیاسی مانند «حزب‌التحریر، جمعیت اصلاح و نهاد نجم» را ممنوع اعلام کرده است.

استخبارات طالبان در نامه‌ای به ادارات نظامی و ملکی این گروه گفته است نظام طالبان به رهبری علما شرعی است و نیاز به فعالیت هیچ حزب و جماعت دیگر نیست.

در نامه استخبارات طالبان که به تاریخ 30 عقرب صادر شده، آمده است که موجودیت و فعالیت احزاب و گروه‌های مختلف بنابر تجربه گذشته به زیان و ضرر «امت اسلامی» است.

استخبارات طالبان تاکید کرده است که «امت اسلامی» نتایج جماعت‌های «تکفیری» را تجربه کرده و نهادهای دولتی در خصوص منع فعالیت این احزاب قاطع عمل کنند.

طالبان پس از تسلط بر افغانستان اعلام کرد که احزاب اجازه فعالیت‌های سیاسی را ندارند. با سقوط دولت افغانستان رهبران اکثریت احزاب سیاسی افغانستان را ترک کردند.

حکومت پیشین افغانستان نیز فعالیت حزب‌التحریر را به دلیل عدم جواز رسمی ممنوع اعلام کرده بود.

امرالله صالح، معاون پیشین ریاست جمهوری افغانستان در سال ۱۳۹۹ گفته بود که حزب‌التحریر در وزارت عدلیه ثبت نشده و اجازه فعالیت را ندارد.

حزب التحریر در سال 2003 میلادی به‌صورت غیرقانونی فعالیت‌های سیاسی خود را در افغانستان آغاز و به گسترش عضو گیری در میان جوانان پرداخت. حزب‌التحریر را شیخ تقی‌الدین؛ اهل فلسطین، بنیان گذاشت. براساس گزارش‌ها، این حزب در بسیاری از کشورها و عمدتاً کشورهای مسلمان فعالیت دارد. برخی از کشورها حزب ‌التحریر را یک سازمان‌ «تروریستی» می‌داند و فعالیت‌های آن را ممنوع اعلام کرده است. حزب التحریر به دلیل آرمان تأسیس خلافت اسلامی در جهان، هر یک از کشورها را یکی از ولایت‌های خلافت اسلامی دانسته و فرا منطقه‌ای فعالیت می‌کند.

جمعيت اصلاح یک نهاد اجتماعی است. در وب‌سایت این سازمان آمده است که جمعیت اصلاح در سال 1382 به حيث يک نهاد اجتماعي ثبت و به صورت رسمی به فعالیت آغاز کرده است.

محمد عاطف، رئیس کمیته رهبری جمعیت اصلاح افغانستان در سال ۱۳۹۹ در اثر انفجار بمب در کابل کشته شد.

نهاد نجم در وب‌سایت خود نوشته است که این نهاد «جوانان مسلمان افغانستان» است. در وب‌سایت نجم آمده است که این سازمان یک نهاد کاملاً غیر سیاسی، غیر دولتی و غیر انتفاعی است.

جهان‌نما
بحث روز
خبر ورزشی

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید