ذبیح‌الله مجاهد: درآمد هنگفت طالبان از ساخت ورزشگاه‌های قطر حقیقت ندارد

شنبه ۱۴۰۱/۰۹/۰۵

سخنگوی طالبان به گزارش تلگراف که گفته طالبان با تهیه تجهیزات برای ساخت‌ ورزشگاه‌های قطر میلیون‌ها دالر به دست آورده‌اند واکنش نشان داد. ذبیح‌الله مجاهد این گزارش را رد کرده و گفته این ادعا حقیقت ندارد. سخنگوی طالبان این گزارش را ماموریت استخباراتی رسانه‌های غرب خوانده است.

ذبیح‌الله مجاهد در توییتی نوشته است: «ادعای روزنامه تلگراف که گویا بعضی از اعضای امارت اسلامی از پروژه ساخت ورزشگاه‌های قطر پول هنگفتی دریافت کرده‌اند دور از حقیقت است.»

اما تلگراف می‌گوید مقامات طالبان در ده سال گذشته با تهیه تجهیزات برای ساخت‌ استدیوم‌های جام جهانی قطر، میلیون‌ها دالر دریافت کرده‌اند.

به گفته این روزنامه، برخی از طالبان در دوحه بین شش تا ده دستگاه ماشین‌آلات سنگین داشتند و در ازای هر کدام ماهانه ۱۰ هزار پوند دریافت می‌کردند.

از سال ۲۰۱۳ به این‌سو، گروهی از اعضای طالبان در قطر زندگی می‌کردند و در آن‌جا در چارچوب دفتر سیاسی این گروه مشغول مذاکرات صلح با امریکا و سازمان ملل بودند.

روزنامه تلگراف در گزارشی نوشته است که طالبان کمک‌هزینه‌های پرسودی از سوی حکومت قطر دریافت می‌کردند و بعد آن را روی خرید ماشین‌آلات سنگین سرمایه‌گذاری کردند.

بر اساس این گزارش، حکومت قطر با توافق امریکا و سازمان ملل، به اعضای دفتر سیاسی طالبان در دوحه ماهانه هزاران پوند پرداخت کرده‌است. افزون بر این، به مقامات بازدیدکننده طالبان موترهای لوکس، خدمات بهداشتی رایگان و تحویل مرتب غذا ارایه شده است.

تلگراف گفته این پول‌ها ابتدا به طور نقدی پرداخت می‌شدند و سپس مستقیماً‌ به حساب‌های بانکی طالبان واریز می‌شد، اما ردیابی چگونگی مصرف این پول‌ها برای امریکا و قطری‌ها دشوار بوده است.

یکی از دیپلمات‌های ارشد سابق افغانستان در دوحه به تلگراف گفت: «این یک راز آشکار در سفارت افغانستان در دوحه بود که تیم مذاکره‌کننده و دفتر سیاسی طالبان توسط رژیم قطر حقوق خوبی دریافت می‌کردند و آن‌ها این حقوق را در تجهیزات ساخت‌وساز برای جام جهانی سرمایه‌گذاری کردند.»

این دیپلومات پیشین افزوده است که علاوه بر این، شبکه حقانی طالبان در مواردی از افغان‌های مقیم کشورهای عربی پول درخواست می‌کرد و به آن‌ها وعده می‌سپرد آن را در ساخت استدیوم‌های جام جهانی سرمایه‌گذاری کند.

دو مقام بلندپایه طالبان نیز برای تلگراف تایید کرده‌اند و توضیح داده‌اند که کمک‌هزینه‌های حکومت قطر به این گروه چگونه در ساخت استدیوم برای جام جهانی سرمایه‌گذاری شده‌است.

منابع گفته‌اند که حاجی احمد جان، وزیر معادن و پترولیم طالبان در حاکمیت پیشین این گروه،‌ مسوولیت نظارت بر کرایه دادن ماشین‌آلات سنیگن برای شرکت‌های مسوول ساخت‌وساز استدیوم‌های جام جهانی را به دوش داشت.

خبرها
خبرها
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید