خیزش سراسری در ایران؛ جمهوری اسلامی می‌گوید با هیات تحقیق سازمان ملل همکاری نخواهد کرد

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۰۷

وزارت خارجه ایران روز دوشنبه اعلام کرد که با هیات تحقیق تازه منصوب شده سازمان ملل در مورد سرکوب اعتراضات ضد دولتی این کشور همکاری نخواهد کرد.

شورای حقوق بشر سازمان ملل روز پنجشنبه به تعیین یک هیات تحقیق درباره سرکوب مرگبار اعتراضات سراسری توسط ماموران جمهوری اسلامی رای داد.

ناصر کنعانی، سخنگوی این وزارت گفت: ایران با کمیته سیاسی تشکیل شده توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل هیچ همکاری نخواهد داشت.

ولکر ترک، کمیشنر حقوق بشر سازمان ملل پیشتر از ایران خواسته بود که به استفاده «نامتناسب» از زور برای سرکوب اعتراضات پایان دهد. این اعتراض‌ها پس از کشته شدن مهسا امینی، زن ۲۲ ساله کُرد در ۱۶ سپتامبر آغاز شد.

سایت خبری هرانا که اخبار حقوق‌بشری ایران را بازتاب می‌دهد اعلام کرده است که ۴۵۰ معترض در بیش از دو ماه ناآرامی سراسری ایران کشته شده‌اند که ۶۳ نفر آنها خردسال بودند. در این گزارش آمده است که ۶۰ نفر از نیروهای امنیتی کشته و ۱۸ هزار و ۱۷۳ معترض بازداشت شده‌اند.

معترضان از همه اقشار جامعه مشروعیت جمهوری اسلامی را به چالش کشیده‌اند.

این اعتراضات به ویژه بر حقوق زنان متمرکز شده که با کشته شدن مهسا امینی توسط گشت ارشاد تهران جرقه خورد، اما معترضان همچنین خواستار تغییر رژیم در ایران شده‌اند.

خبرها
عبور از آند
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید