چشم انداز ۲۰۳۰؛ عربستان سعودی یک میدان هوایی بزرگ با شش باند فرود در ریاض می‌سازد

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۰۷

محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی دوشنبه اعلام کرد که قصد دارد میدان هوایی ریاض را به یک مرکز حمل و نقل هوایی عظیم با شش باند موازی تبدیل کند.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی، این میدان که بیش از ۵۷ کیلومتر مربع امتداد خواهد داشت، ۱۲۰میلیون مسافر را تا سال ۲۰۳۰ جا بجا خواهد کرد.

صنعت هوانوردی بخشی از استراتژی نظام پادشاهی سعودی برای تبدیل شدن به یک قطب حمل و نقل و لجستیک جهانی تا سال ۲۰۳۰ است.

طبق این استراتژی، میدان هوایی ریاض به عنوان پایگاه عملیاتی یک شرکت هواپیمایی کاملاً جدید به نام RIA در نظر گرفته شده است که با خطوط هوایی سنگین وزن منطقه از جمله امارات و قطر ایرویز رقابت کند.

عربستان سعودی برای تنوع بخشیدن به اقتصاد و کاهش وابستگی خود به نفت، اهداف بالایی را در نظر گرفته است و صدها میلیارد دالر در طرحی به نام چشم انداز ۲۰۳۰ سرازیر کرده است.

خبرگزاری رسمی سعودی، SPA نوشت: "پروژه میدان هوایی در راستای چشم انداز عربستان سعودی برای تبدیل ریاض به عنوان یکی از ده اقتصاد شهری برتر جهان و حمایت از رشد جمعیت ریاض به ۱۵ تا ۲۰ میلیون نفر تا سال ۲۰۳۰ در نظر گرفته شده است."

انتظار می‌رود این میدان هوایی عظیم تا سال ۲۰۵۰ برای بیش از صد هزار نفر شغل مستقیم و غیرمستقیم ایجاد ‌کند، ۱۸۵میلیون مسافر را جابجا و ۳.۵ میلیون تن بار را پردازش ‌کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

قمرها
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.