ادامه تظاهرات بی‌سابقه در چین؛ صدها معترض در شانگهای با پولیس درگیر شدند

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۰۷

اعتراضات بی‌سابقه در یک دهه گذشته در چین ادامه دارد و شب یک‌شنبه صدها معترض در شانگهای با پولیس درگیر شده‌اند.

صبح روز دوشنبه، دست‌کم یک هزار نفر در اعتراض به سیاست سختگیرانه کووید صفر، در بیجینگ دست به راهپیمایی زدند.

گزارش‌هایی درباره بازداشت شماری از معترضان منتشر شده است.

موج اعتراضات در چین در بیش از یک دهه گذشته که شی‌ جین پینگ، رئیس‌جمهور این کشور بر سکوی قدرت بوده، بی‌سابقه خوانده شده است.

امضای سیاست سختگیرانه «کووید صفر» از سوی شی جین پینگ برای مقابله با گسترش این ویروس، اعترضات گسترده را در چین برانگیخته است.

یکی از معترضان گفت:‌ «من اینجا هستم چون کشورم را دوست دارم، اما دولتم را دوست ندارم. می‌خواهم آزادانه بیرون بروم، اما نمی‌توانم. سیاست کووید-۱۹ ما یک بازی است و مبتنی‌بر علم یا واقعیت نیست.»

معترضان شعارهایی برای برداشتن محدودیت‌های ناشی از کرونا سر می‌دهند، در همین حال برخی از شاهدان به رویترز گفته‌اند که در مواردی معترضان شعارهای «مرگ بر حزب کمونیست چین، مرگ بر شی جین پینگ» را نیز فریاد زده‌اند.

یکی از شاهدان تصریح کرد که او پولیس را دیده است که معترضان را وارد یک بس کرده و بعدتر با ده‌ها سرنشین از میان جمعیت عبور کرده است.

یکی از معترضان گفت:‌ «مردم اینجا خشن نیستند، اما پولیس بدون دلیل آن‌ها را بازداشت می‌کند. آنها سعی کردند مرا نیز بگیرند، اما اطرافیانم به شدت بازوهایم را گرفتند و مرا عقب کشیدند تا بتوانم فرار کنم.»

اعتراضات علیه محدودیت‌های کوید-۱۹ در چین روز جمعه پس از وقوع یک آتش‌سوزی در ساختمان مسکونی در شهر ارومچی، مرکز منطقه سین‌کیانگ آغاز شد و اندکی بعد به دیگر شهرها نیز گسترش یافت.

در این آتش‌سوزی که معترضان یکی از عوامل آن را اعمال قرنطنیه می‌دانند، دست‌کم ۱۰ نفر کشته شد.

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید