رسانه‌های پاکستانی: استعفای رئیس سابق آی‌اس‌آی از ارتش پاکستان پذیرفته شد

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۰۷

رسانه‌های پاکستانی گزارش دادند که لوی درستیز ارتش پاکستان، استعفای جنرال فیض حمید، فرمانده قول اردوی بهاولپور را پذیرفت.

او که حضورش در هوتل سرینا در روزهای اول سقوط کابل خبر ساز شد، به عمران خان نزدیک بود و چشم به ریاست ستاد ارتش پاکستان داشت که نهایتا به جنرال عاصم منیر رسید.

گفته می‌شود که جنرال فیض پس از کنار رفتن عمران خان توسط حکومت شریف به حاشیه رانده شده بود و این موضوع باعث شد که با بازنشستگی زودهنگام از ارتش کنار برود.

فیض حمید در به قدرت رساندن طالبان در افغانستان نقش داشت و زمانی که به عنوان رئیس آی‌اس‌آی کار می‌کرد توانست اختلافات جدی میان گروه‌های متعدد طالبان را برطرف کند و این گروه را متحد نگه دارد.

او در میان گروه طالبان پاکستان نیز نفوذ قابل‌ملاحظه‌ای داشت و همزمانی کنار رفتن او از ارتش و پایان آتش‌بس طالبان پاکستان برای عده‌ای از تحلیلگران پاکستانی سوال برانگیز است.

فیض حمید در سال ۲۰۱۸، زمانی که رئیس سازمان آی‌اس‌آی بود متهم شد که در سیستم انتخابات دستکاری کرد و عمران خان را به قدرت رساند. او همین حالا نیز از طرفداران و حامیان سرسخت عمران خان است. باور بر این است که پس از کناره‌گیری از ارتش، فیض حمید به حزب عمران خان می‌پیوندد و تلاش می‌کند تا قدرت را دوباره به نخست‌وزیر سابق برگرداند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
سپړنه
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.