طالبان از بازگشت رئیس کمیته مصونیت خبرنگاران افغانستان به کابل خبر داد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۱۰

کمیسیون تماس طالبان می‌گوید نجیب‌الله شریفی، رئیس کمیته مصونیت خبرنگاران افغانستان به کابل برگشته است.

طالبان در حالی از بازگشت آقای شریفی خبر می‌دهند که این گروه با وضع مقررات فزاینده و فشار شدید بر خبرنگاران تلاش‌ کرده‌ آزادی بیان را محدود و رسانه‌ها را کنترول کنند.

طالبان پس از تسلط بر افغانستان، نشر موسیقی، سریال‌های خارجی و برنامه‌های تفریحی را در رسانه‌های افغانستان ممنوع کردند و زنان را مجبور کردند تا صورت خود را در هنگام خواندن خبر بپوشانند.

نی، نهاد حمایت‌کننده رسانه‌های آزاد افغانستان ماه گذشته اعلام کرد که پس از حاکمیت طالبان در افغانستان، فعالیت بیش از ۵۰ درصد تلویزیون‌ها، ۴۸ درصد رادیوها و تمامی مطبوعات چاپی آزاد در این کشور متوقف شده است.
وزیر اطلاعات فرهنگ طالبان نیز روز چهارشنبه ۹ قوس، در دیدار با مسئولان رسانه‌ها در کابل، از آنها خواست که به نفع حکومت این گروه کار کنند.

ملا خیرالله خیرخواه به مسئولان این رسانه‌ها گفت که باید ارزش‌های اسلامی را در نظر بگیرند و از نشر هر خبر نادرست بپرهیزند.

در همین حال مرکز خبرنگاران افغانستان ماه گذشته در گزارشی اعلام کرد که در یک سال گذشته ۲۴۵ مورد بازداشت، تهدید و شکنجه خبرنگاران توسط این نهاد به ثبت رسیده که در بیشتر مواقع خبرنگاران به دلیل پوشش تظاهرات، انتشار دیدگاه‌های انتقادی و یا صرفا به خاطر فعالیت در رسانه‌ها مورد خشونت قرار گرفته‌اند.

این مرکز اعلام کرد که در طول این مدت، هیچ یک از پرونده‌های بازداشت و شکنجه خبرنگاران بررسی نشده و هیچ یک از عاملان خشونت علیه خبرنگاران مجازات نشده‌اند.

با افزایش خشونت‌های طالبان، صدها تن از خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای افغانستان را ترک کرده و به کشورهای دیگر پناهنده شده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.