اتحادیه اروپا به دنبال برگزاری دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم جنگی روسیه است

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۱۰

اتحادیه اروپا روز چهارشنبه پیشنهاد داد که یک دادگاه ویژه تحت نظر سازمان ملل برای بررسی جنایات جنگی روسیه در اوکراین برگزار شود.

از سوی دیگر، این اتحادیه خواستار استفاده از دارایی‌های مسدود شده روسیه برای بازسازی اوکراین شد.

اورزولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اروپا گفت که اروپا در همکاری با متحدانش «حمایت گسترده بین المللی» را برای برگزاری این محکمه خاص جلب خواهد کرد.

نیروهای روسی در اوکراین بارها به جرایم جنگی چون قتل و تجاوز به غیرنظامیان متهم شده اند. یکی از این موارد که توجه زیاد بین‌المللی را به خود جلب کرد، کشف گورهای دسته‌جمعی در منطقه بوچا بود که به گفته شهردار این منطقه، ۴۱۲ فرد ملکی در حالیکه دست‌های شان از پشت بسته بود، دفن شده بودند.

اسوشیتدپرس گزارش داد که تحقیقات در مورد جنایات جنگی در اوکراین در اروپا شروع شده و دادگاه لاهه نیز اعلام کرده است که تحقیقات خود را در این مورد آغاز کرده است.

از آن جا که روسیه عضو دادگاه بین‌المللی لاهه نیست، کمیسیون اروپا می‌خواهد که یک محکمه ویژه و مستقل بر اساس یک معاهده چند جانبه و متشکل از قضات بین‌المللی تشکیل شود.

رئیس کمیسیون اروپا تخمین زد که خسارات ناشی از تهاجم روسیه به اوکراین حدود ۶۱۷ میلیارد دالر است و به گفته او، روسیه باید هزینه آن را بپردازد.

او گفت: «روسیه و اولیگارش‌های آن باید هزینه بازسازی این کشور را بدهند. ما ابزار وادار کردن‌شان برای پرداخت جبران خسارت را داریم.»

فن درلاین گفت که ۳۰۸ میلیارد دالر بانک مرکزی روسیه و ۲۰ میلیارد دالر متعلق به اولیگارش‌های روسی منجمد شده است و پیشنهاد کرد که یک ساختار برای مدیریت و کنترول این پول‌ها تشکیل شود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.