شبکه تحلیل‌گران افغانستان دشواری دسترسی شهروندان به خدمات بانکی را به «جهنم» تشبیه کرد

جمعه ۱۴۰۱/۰۹/۱۱

شبکه تحلیل‌گران افغانستان در گزارشی روایت یک مراجعه‌کننده را برای استفاده خدمات بانکی منتشر و دشواری این روند را به «جهنم» تشبیه کرده است.

به گفته این شبکه، طالبان هرچند بخشی از محدودیت‌های‌شان را برداشته‌اند، ولی هنوز شهروندان با دشواری‌های شدید در بخش خدمات بانکی مواجه‌اند.

در گزارش شبکه تحلیل‌گران افغانستان که روز جمعه ۱۱ قوس منتشر شد، قصه یک شهروند که کارمند یک موسسه است، روایت می‌شود که نیمه‌های شب خیابان‌های «دلهره‌آور» کابل را می‌پیماید تا بامداد بتواند جایی در صف پشت دروازه بانک تدارک ببیند.

براساس این گزارش، برای انجام معاملات بانکی در افغانستان، نیاز است از قبل نوبت گرفته شود و سپس دو تا سه روز زمان می‌برد تا موقع دریافت پول فرا برسد.

وقتی روز نوبت نیز فرا می‌رسد، مراجعه‌کننده باید صبح زود مقابل دروازه بانک حاضر شود و بعد ممکن یک روز مکمل را در آن‌جا انتظار بکشد.

به روایت نویسنده این گزارش، پیرمردی که از حومه‌های کابل راه درازی را پیموده، سه شب در صف پشت دروازه بانک منتظر مانده، اما هنوز خدمات به او رایه نشده است.

از سویی هم، براساس گزارش، زنان شام‌ها نمی‌توانند برای ثبت‌نام به خاطر انجام معاملات بانکی مراجعه کنند. آنان باید یک همکار یا اقارب مردشان را برای این کار بفرستند.

در گزارش آمده است که پس از بازگشت دوباره طالبان در ماه اسد پارسال، سیستم دستگاه‌های پرداخت خودکار نیز در بانک‌های افغانستان غیرفعال شده است.

طالبان همزمان با آغاز حاکمیت‌شان در افغانستان، محدودیت‌های گسترده‌ای بر خدمات بانکی وضع کرده‌اند. براساس گزارش شبکه‌ تحلیل‌گران، شهروندان هفته‌وار تنها پنج درصد مبلغی را که قبل از حاکمیت طالبان در حساب خود داشتند،‌ می‌توانند بردارند.

با این حال، گزارش گفته است در بخش واریز کردن پول به حساب‌ها، طالبان هیچ محدودیتی وضع نکرده‌اند.