کاخ سفید با برگزاری یک ضیافت ویژه از رئیس‌جمهور فرانسه پذیرایی کرد

جمعه ۱۴۰۱/۰۹/۱۱

جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده و همسرش جیل بایدن با برگزاری یک ضیافت شام رسمی با شکوه از امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه و همسرش بریژیت مکرون استقبال کردند.

«ضیافت شام» مهم‌ترین مهمانی کاخ سفید است که با تشریفات و شکوه فراوان برای پذیرایی رهبری برخی از کشورها برگزار می‌شود.

رئیس‌جمهور جو بایدن روز پنجشنبه در یک نشست خبری مشترک با همتای فرانسوی‌اش گفت که دو کشور روی مواضع مشترکی در مورد مسایل مهم، از جمله جنگ در اوکراین به توافق رسیده‌اند.

وی گفت در مورد ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز بحث مفصلی داشتیم.

آقای مکرون با اشاره به دیدارش با رئیس‌جمهور بایدن افزود: «ما می‌خواهیم با همدیگر موفق شویم، نه یکی در برابر یکدیگر.»

رئیس‌جمهور فرانسه گفت کشورهای اروپایی نگران اند قوانینی که به تازه‌گی توسط کانگرس امریکا تصویب شده، به اقتصاد اروپا آسیب بزند. او تذکر داد که اقتصاد اروپا اکنون هم تحت تاثیر جنگ اوکراین قرار دارد. در مقابل، جو بایدن قول داد تغییراتی را ایجاد کند که از چنین آسیبی جلوگیری شود.

آقای بایدن گفت لوایحی که با هدف تقویت انرژی‌های تجدیدپذیر ایالات متحده ایجاد شده‌اند، اشکال‌هایی دارد که می‌توان آنها را برطرف کرد.

این دومین شام مجللی است که کاخ سفید برای آقای مکرون ۴۴ ساله برگزار می‌کند.

آقای مکرون، مهمان اولین شام ایالتی کاخ سفید در زمان ریاست جمهوری جو بایدن شده است. در سال ۲۰۱۸ او اولین مهمان شام دولتی بود که توسط رئیس جمهور دونالد ترامپ میزبانی شده بود.

شام ایالتی کاخ سفید، نمایشی ظریفی از قدرت دیپلماتیک ایالات متحده است که حدود شش ماه برای برگزاری آن آمادگی گرفته می‌شود.

از فهرست مهمانان گرفته تا منو تا برنامه نشستن، تمام جزئیات این شام‌ها به دقت تحت نظر بانوی اول، وزارت امور خارجه، و گروهی از دستیاران و سرآشپزهای کاخ سفید را آماده می‌شود.

ده‌ها نفر از رهبران جهان هر ساله از واشنگتن بازدید می‌کنند، اما تنها تعداد کمی از آنها به انتخاب ویژه رئیس‌جمهور ایالات متحده و توصیه مشاوران سیاست خارجی وی، می‌توانند مهمان شام دولتی شوند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها
دیدگاه

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.