پاکستان از طالبان خواست عوامل سوء قصد به جان کاردار سفارت این کشور را فورا دستگیر کند

جمعه ۱۴۰۱/۰۹/۱۱

در پی سوءقصد به جان کاردار سفارت پاکستان در کابل، وزارت خارجه این کشور از طالبان خواست فورا تحقیقات کاملی را در این مورد انجام دهند و عوامل آن را دستگیر و مورد بازخواست قرار دهند. وزارت خارجه طالبان می‌گوید به هیچ‌کسی اجازه نخواهند داد امنیت نمایندگی‌های دیپلوماتیک را تهدید کند.

شهباز شریف، نخست وزیر پاکستان هم در توییتی این حمله را محکوم و خواهان تحقیقات فوری شده است.

پاکستان گفته است که طالبان باید اقدامات فوری را برای تضمین امنیت دیپلومات‌‌ها و شهروندان این کشور در افغانستان اتخاذ کند.

این در حالیست که پیش از این هم به سفارت روسیه در کابل حمله شده بود و دو تن از دیپلومات‌های ارشد آن کشته شدند. مسئولیت آن حمله را داعش بر عهده گرفت. از آن زمان خدمات کنسولی این کشور در افغانستان به تعلیق درآمد.

روسیه و پاکستان هر دو از کشورهایی محسوب می‌شوند که روابط نزدیکی با طالبان دارند. مسکو و اسلام‌آباد دیپلومات‌های طالبان را پذیرفته‌اند و پس از تسلط طالبان بر افغانستان هم، سفارت خود در کابل را نبستند.

وزارت خارجه طالبان می‌گوید تحقیقات جدی را انجام خواهند داد تا عوامل حمله به کاردار پاکستان در کابل را شناسایی کنند.

بر اساس بیانیه وزارت خارجه پاکستان، به عبیدالرحمن نظامانی کاردار این کشور در کابل آسیبی نرسیده، اما محافظ او به شدت مجروح شده است.

منابع افغانستان اینترنشنال می‌گویند عبیدالرحمن نظامانی از ساختمان‌های همجوار سفارت پاکستان هدف شلیک قرار گرفت.

این حمله در حالی صورت گرفت که تحریک طالبان پاکستان که متحد طالبان افغانستان محسوب می‌شود به نیروهای خود دستور داده به سراسر پاکستان حمله کنند؛ آنچه موضوع گفتگوی حنا ربانی، معاون وزیر خارجه پاکستان در سفر به کابل با طالبان افغانستان هم بود.

تازه‌ترین خبرها

خبرها
جهان‌نما
بحث روز

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید