نخست وزیر آلمان می‌گوید قدرت‌های بزرگ از آغاز جنگ سرد جدید پرهیز کنند

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۱۴

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان در مقاله‌ای در مجله فارن افیرز، نسبت به راه اندازی جنگ سرد جدید و تقسیم جهان به چند قطب قدرت هشدار داد.

او تاکید کرد که غرب باید به ارزش‌های جامعه باز و دموکراتیک پایبند بماند، اما از تقسیم دوباره جهان به بلاک‌های متخاصم ایدیولوژیک اجتناب کند.

او افزود: «ما تمام تلاش خود را برای گسترش دامنه مشارکت کشورها بر مبنای عملگرایی انجام ‌دهیم، اما در چاه ایدئولوژی‌ها نیافتیم.»

نخست وزیر آلمان در بخش عمده این مقاله به تهدید روسیه پرداخته است. او روسیه را متهم کرد که به گذشته «امپریالیستی» خود بازگشته و تهدیدی برای امنیت کشورهای عضو ناتو شده است. همچنین، به گفته او، چین و روسیه جهان چند قطبی مبتنی بر مشارکت کشورها و گسترش دموکراسی را زیر سوال برده‌اند.

با این حال، لحن نخست وزیر آلمان در مورد چین که یکی از بزرگترین شرکای تجاری برلین به حساب می‌آید، تا حد زیادی مصالحه‌جویانه‌ است. او برخلاف مقامات امریکایی، ایده تقابل و رقابت خصمانه میان چین و امریکا را رد کرد.

او نوشت که «قدرت‌گیری چین به معنای منزوی کردن و کاهش همکاری با این کشور نیست»، ولی، این قدرت به چین نیز «اجازه نمی‌دهد که در آسیا و فراتر از آن ادعای تسلط برکشورهای دیگر را کند.»

نخست وزیر آلمان افزود که در واکنش به حمله روسیه به اوکراین، مصارف نظامی خود را افزایش داده است. اما تاکید کرد که «آلمان می‌خواهد ضامن امنیت اروپا، پلی میان اتحادیه اروپا و مدافع راه حل‌های چندجانبه برای مشکلات جهانی باشد.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
خبر ورزشی
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.