کمیته بین‌المللی المپیک تهدید کرد که همکاری با افغانستان را قطع می‌کند

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۹/۱۵

کمیته بین‌المللی المپیک روز سه‌شنبه به طالبان هشدار داد که اگر زنان در افغانستان اجازه ورزش نداشته باشند، این کمیته ممکن است همکاری‌اش با افغانستان را پیش از المپیک سال ۲۰۲۴ متوقف کند.

این کمیته خواستار اشتراک ورزشکاران زن از داخل افغانستان در مسابقات بین المللی شده است.

کمیته بین‌المللی المپیک اعلام کرد که حمایت آن از کمیته المپیک افغانستان در صورتی ادامه پیدا می‌کند که زنان اجازه ورزش و سهمی در مدیریت ورزش داشته باشند.

همچنین، این کمیته گفته است که تیم افغانستان در رویدادهای بین‌المللی نباید فقط متشکل از ورزشکارانی باشد که خارج از این کشور زندگی می‌کنند، بلکه ورزشکاران داخل کشور نیز اجازه شرکت در این مسابقات را داشته باشند.

هیات مدیره کمیته بین‌المللی المپیک ممنوعیت ورزش برای زنان توسط طالبان را به شدت محکوم کرد. این کمیته گفت که اشتراک افغانستان در المپیک تابستانی پاریس در سال ۲۰۲۴ بستگی به پیشرفت‌های حاصله در رابطه به موضوع «دسترسی زنان و دختران به ورزش» دارد.

این کمیته گفت که به حمایت مستقیم از ورزشکاران انفرادی از افغانستان که قصد دارند در بازی‌های المپیک شرکت کنند، ادامه خواهد داد.

افغانستان در آخرین بازی‌های المپیک تابستانی توکیو تیمی متشکل از چهار مرد و یک زن داشت.

دیده‌بان حقوق بشر روز دوشنبه از کمیته بین‌المللی المپیک خواست تا به دلیل اعمال محدودیت طالبان بر ورزشکاران زن، مانع اشتراک افغانستان در رویدادهای ورزشی شود و کمک مالی خود را متوقف کند.

کمیته بین‌المللی المپیک در دهه نود و در دور اول حاکمیت طالبان، عضویت افغانستان را تعلیق کرده بود.

خبرها
جهان‌نما
بحث روز

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید