دادگاه عالی پاکستان می‌گوید تحقیقات درباره خبرنگار کشته‌شده در کنیا را نظارت می‌کند

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۹/۱۵

دادگاه عالی پاکستان اعلام کرد که هیأتی متشکل از پنج قاضی را برای نظارت بر تحقیقات در مورد کشته شدن ارشد شریف، خبرنگار این کشور در کنیا گماشته است.

ارشد شریف که پس از افشای فساد مقام‌های حکومت پاکستان، به کنیا فرار کرده بود، دوم ماه عقرب به ضرب گلوله در پایتخت این کشور کشته شد.

دادگاه عالی پاکستان روز سه‌شنبه، ۱۵ قوس، در بیانیه‌ای اعلام کرد که به طور داوطلبانه کار روی این پرونده را آغاز کرده است.

این دادگاه از وزارت داخله، وزارت خارجه، آژانس تحقیقات فدرال و اداره اطلاعات پاکستان خواستار پاسخ در این زمینه شده است.

در بیانیه دادگاه عالی پاکستان آمده است: «جامعه روزنامه‌نگاران و عموم مردم عمیقاً از مرگ این روزنامه‌نگار ارشد ناراحت و نگران‌اند و به دنبال بررسی دقیق این موضوع از سوی دادگاه هستند.»

پولیس کنیا پیشتر اعلام کرده بود که ارشد شریف بر اثر یک اشتباه توسط نیروهای آنان کشته شده است. به گفته آنان، پولیس در حالی که در حال تعقیب «دزدان موتر» بود، موتری که آقای ارشد سرنشین آن بود، از سدهای جاگذاشته شده در خیابان توسط پولیس عبور می‌کند و در این هنگام، نیروها دست به شلیک می‌زنند.

با این حال، وزارت داخله پاکستان گفته است که براساس شواهد ابتدایی در دست تیم تحقیقات پاکستانی که در ماه گذشته به کنیا سفر کردند، «قتل هدفمند» بوده است.

رانا ثناالله گفت که جسد شریف دارای آثار کبودی و شکنجه بوده است.

ارشد شریف مستندی به نام «پشت درهای بسته»‌ ساخته بود که در آن فساد مالی برخی سیاستمداران نخبه پاکستان و خانواده‌های‌ آنان را افشا می‌کند.

ارشد شریف در سال ۲۰۱۹ از سوی عارف علوی، رییس جمهور پاکستان نشان افتخار دریافت کرد.

کشته شدن ارشد شریف در میان روزنامه‌نگاران و سیاستمداران پاکستانی واکنش‌های گسترده‌ای در پی داشت.

خبرها
خبرها
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید