تام وست در دیدار با عبدالله بر آغاز گفتگوهای سیاسی در افغانستان تاکید کرد

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۹/۱۵

تام وست، نماینده ویژه امریکا برای افغانستان در دیدار با داکتر عبدالله، از معدود چهره‌های سیاسی برجسته ساکن کابل، در هند گفت که کشورهای جهان روی آغاز گفتگوهای سیاسی میان افغان‌ها توافق نظر دارند.

او تاکید کرد که «شروع گفتگوهای سیاسی ملی در میان افغان‌ها یک نیاز فوری است.»

وست روز دوشنبه در توییتر نوشت که این گفتگوها باید «توسط افغان‌ها و مطابق خواست آنان انجام شود.»

تام وست هیچ اشاره‌ای به عدم تمایل طالبان به گفتگو با جریان‌های سیاسی و اقشار مختلف جامعه افغانستان نکرد. مقامات طالبان به طور پیوسته ضرورت به گفتگوی سیاسی را رد کرده و روی تابعیت و بیعت تمام جریان‌های سیاسی با طالبان تاکید دارند.

روز یکشنبه شهاب الدین دلاور، وزیر معادن طالبان به طلوع‌نیوز گفت که گفتگوهای سیاسی می‌تواند «امنیت و حاکمیت ملی» را در افغانستان زیر سوال ببرد.

او گفت: «ما و شما همه دست به دست بدهیم و وطن خود را جور کنیم، هرچی جور است و هر افغان حق دارد که به وطن خود خدمت کند و حالی به این ضرورت نیست که یک پروسه دیگر را شروع کنیم و امنیت و حاکمیت ملی را زیر سوال بیاریم.»

تام وست در هند با وکرام مسری، معاون مشاور امنیت ملی هند نیز روی مساله افغانستان دیدار کرد، اما جزییاتی در مورد گفتگویش با این مقام بلندپایه هندی ارایه نکرد. او صرفاً در توییتر نوشت که از کمک‌های بشردوستانه هند و تعهد این کشور در قبال دفاع از حقوق اساسی مردم افغانستان ستایش کرد.

خارج از دسترس
دیدگاه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید