پایان مرحله یک هشتم نهایی؛ چه آماری به جا ماند و کدام بازیکنان رکورد زدند؟

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۱۶

با پایان مرحله یک هشتم نهایی جام جهانی ۲۰۲۲، تیم‌های هالند، ارجنتاین، انگلیس، فرانسه، کرواسیا، برازیل، مراکش و پرتگال به مرحله یک چهارم پایانی مسابقات راه یافتند.

مرحله یک چهارم پس از وقفه دو روزه، از روز جمعه با مسابقه تیم‌های کرواسیا - برازیل و انگلیس و فرانسه آغاز خواهد شد.

اما مرحله یک هشتم نهایی جام جهانی ۲۰۲۲ چه آمار و ارقامی ثبت کرد، در‌ ادامه بخوانید:

در مرحله یک هشتم نهایی جام جهانی قطر، ۲۸ گل به ثمر رسید که پس از جام جهانی سال ۱۹۸۶ بیشترین تعداد گل در این مرحله است.

لیونل مسی با حضور در ترکیب آسترالیا در این مرحله، به رکورد ۱۰۰۰ بازی رسمی رسید.

همچنین لیونل مسی ستاره تیم ملی فوتبال ارجنتاین با گلی که در این مرحله برابر آسترالیا به ثمر رساند، برای نخستین‌بار در پنج دوره حضورش در جام جهانی، موفق به گلزنی در مرحله حذفی جام و یک هشتم نهایی شد.

لیونل مسی به رکورد ۹ گل در ادوار جام جهانی نیز رسید و با عبور از مارادونا به یک قدمی باتیستوتا رسید. باتیستوتا با ۱۰ گل رکورددار ارجنتاین در جام جهانی در این مسابقات است.

لیونل مسی همچنین برای هشتمین‌بار در رقابت‌های جام جهانی، بهترین بازیکن میدان انتخاب شد. او بیش از هر بازیکن دیگری در تاریخ جام جهانی، این جایزه را به خود اختصاص داده است.

هری کین، کاپیتان تیم ملی انگلیس با گلزنی برابر سنگال و ثبت ۱۱ گل با عبور از ۱۰ گل گری لینه‌کر تنها بازیکن تاریخ فوتبال انگلیس شد که در رقابت‌های معتبر موفق به گلزنی می‌شود. (۷ گل در جام جهانی ۴ گل در یورو)

امباپه با دبل برابر پولند از رکورد گل‌های رونالدو در جام‌های جهانی در حالیکه ۱۴ سال از او کوچک‌تر است، عبور کرد. همچنین ستاره جوان تیم ملی فرانسه، از پله اسطوره برزیل که ۷ گل در جام‌های جهانی به ثمر رسانده بود نیز گذشت.

اولیور جیرود مهاجم تیم ملی فوتبال فرانسه با گلی که در دیدار مقابل پولند به ثمر رساند، با پشت سر گذاشتن تیری هانری، با ۵۲ گل به بهترین گلزن تاریخ فرانسه تبدیل شد.

پریشیچ، ستاره تیم ملی کرواسیا با گلزنی برابر جاپان در کنار رونالدو، مسی و ژردان شقیری از سوییس به بازیکنی تبدیل شد که در چهار جام جهانی متوالی موفق به گلزنی شده است.

لیواکوویچ دروازه بان تیم ملی کروسیا با درخشش در ضربات پنالتی برابر جاپان تاریخ سازی کرد. تنها سه دروازه‌بان در تاریخ جام جهانی موفق به مهار ۳ ضربه در ضربات پنالتی شده‌اند. لیواکوویچ پس از ریکاردو از پرتغال برابر انگلیس در ۲۰۰۶، دانیل سوباشیچ از کرواسی برابر دانمارک در ۲۰۱۸ موفق به ثبت این رکورد شد.

کرواسی از سال ۱۹۹۸ در تمام بازی‌های مرحله حذفی که به میدان رفته است، یا در وقت‌های اضافی حریفش را شکست داده و یا هم در ضربات پنالتی. این تیم برابر جاپان هم در ضربات پنالتی به برتری رسید.

وینیسیوس ستاره جوان تیم ملی برازیل پس از رونالدینیو در سال ۲۰۰۲، جوان‌ترین بازیکن برزیل است که در مرحله حذفی جام‌جهانی گلزنی می‌کند.

تیاگو سیلوا با پاس گلی که به ریچالیسون در دیدار مقابل کوریای جنوبی داد، با ۳۸ سال سن، پیرترین بازیکن تاریخ جام جهانی شد که در مرحله یک هشتم موفق به دادن پاس گل می‌شود.

با حضور وورتون به جای آلیسون در درون دروازه برزیل مقابل کوریا، تیم فوتبال برازیل به تنها تیم در تاریخ جام جهانی تبدیل شد به تمام ۲۶ نفر اعضای تیمش در جام جهانی میدان و بازی داده است.

نیمار با گلی که به کوریا زد، پس از پله و رونالدو به سومین بازیکن برزیلی تاریخ تبدیل شد که در سه جام جهانی گلزنی کرده است.

برزیل برای دومین‌بار در جام جهانی توانست در نیمه اول یک بازی ۴ گل به ثمر برساند، اولین‌بار بازی برابر مکزیک در ۱۹۵۴ این اتفاق افتاده بود.

تیم فوتبال مراکش پس از ۳۶ سال موفق شد به دور یک چهارم نهایی مسابقات صعود کند.

مراکش پس از کامرون ۱۹۹۰، سنگال ۲۰۲۲ و غنا ۲۰۱۰ به چهارمین تیم آفریقایی تاریخ جام جهانی تبدیل شد که راهی مرحله یک چهارم نهایی می‌شود.

تیم ملی فوتبال پرتگال نیز پس از ۱۶ سال موفق شد از دور یک هشتم نهایی جواز صعود به جمع هشت تیم برتر مسابقات را کسب کند.

اسپانیا برای دومین دوره متوالی در ضربات پنالتی از مرحله یک هشتم با جام جهانی خداحافظی می‌کند. همچنین این تیم به اولین کشوری تبدیل شد که از پنج باری که مسابقاتش در جام جهانی به پنالتی رفته است، در ۴ بازی شکست می‌خورد.

در ۶ دیدار آخر جام جهانی که به ضربات پنالتی کشیده شده، تیمی که ضربه دوم را زده در نهایت پیروز شده است.

گونزالو راموس پدیده جدید 21 ساله پرتگال پس از پله به جوان‌ترین بازیکنی تبدیل شد که موفق به ثبت هت‌تریک در جام جهانی می‌شود.

گونزالو راموس به نخستین بازیکنی تبدیل شد که پس از سال ۱۹۹۰ در مرحله حذفی جام جهانی موفق به ثبت هت‌تریک می‌شود.

همچنین این اولین هتریک جام جهانی ۲۰۲۲ بود که توسط این بازیکن ثبت شد.

رونالدو برای پنجمین دوره متوالی موفق به گلزنی در مرحله یک هشتم نهایی نشد.

په‌په مدافع پرتگال با ۳۹ سال و ۲۸۳ روز سن، پس روژه میلا با ۴۲ سال و ۳۹ روز به پیرترین بازیکنی تبدیل شد که در جام جهانی موفق به گلزنی می‌شود.

خبر ورزشی
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید