کشورهای عضو ناتو تخصیص پول باقی‌مانده صندوق حمایتی ناتو برای نیروهای امنیتی افغانستان به اوکراین را بررسی می‌کنند. دو مقام غربی به پولیتیکو گفته‌اند که کی‌یف از کشورهای ناتو خواسته تا بخشی از ۳.۴ میلیارد دالر این صندوق را برای جلوگیری از پیشروی روسیه در اوکراین اختصاص بدهند.

کمک‌های مالی به اوکراین در ۱۰ ماه گذشته بودجه دفاعی برخی کشورهای کوچک‌تر را تحت فشار قرار داده است.

پولیتیکو می‌نویسد برخی از کشورهای اروپایی به دلیل تورم اقتصادی و افزایش هزینه‌های انرژی با تنش فزاینده‌ای در مورد تخصیص بودجه به اوکراین مواجه هستند.

در همین حال، اتحادیه اروپا وعده باز پرداخت کمک‌های مالی به کشورها را داده است، این طرح باعث نارضایتی برخی از کمک کنندگان بزرگ مانند پولند شده است.

از زمان حمله روسیه به اوکراین، کشورهای عضو ناتو به‌طور جداگانه ده‌ها میلیارد دالر تسلیحات و کمک‌های بشردوستانه به اوکراین اختصاص داده‌اند و ایالات متحده با ۱۹.۷ میلیارد دالر کمک نظامی از آغاز جنگ پیشتاز بوده است.

گزارش می‌نویسد که وجوه باقی‌مانده از حساب افغانستان احتمالاً به تنهایی برای کمک به کی‌یف برای حفظ عملیات خود در طول زمستان کافی نیست. اما این پول می‌تواند به کشورهای اروپایی ناتو با بودجه‌های کم‌تر کمک کند تا کمک‌های مالی خود را به اوکراین در زمانی که اقتصادشان با مشکل مواجه است، افزایش دهند.

ناروی که تا کنون ۳۰ میلیون دالر به صندوق اوکراین کمک کرده است قرار است در ماه جنوری مدیریت صندوق امانی افغانستان را به عهده بگیرد.

سخنگوی وزارت دفاع این کشور گفت که طبق قانون و روند اداری این کشور ۱۱۵ میلیون دالر اسلو که برای افغانستان در نظر گرفته شده است باید قبل از تخصیص مجدد به بودجه ملی این کشور بازگردانده شود.

لیتوانی همچنین اعلام کرده است که قصد دارد ۲.۸ میلیون دالری را که در صندوق افغانستان دارد را در قالب تجهیزات و افزودن پول به ناتو برای کمک به اوکراین تخصیص بدهد.

آنتی کایکونن، وزیر دفاع فنلند نیز گفته که سرنوشت کمک‌های مالی حدود ۱۹ میلیون دالر این کشور به صندوق افغانستان هنوز در هلسینکی مورد بحث است.

در این بین کسپر سوتکوو ، سخنگوی وزارت خارجه هالند گفته که این کشور ۱۳۴ میلیون دالر به حساب افغانستان کمک کرده‌اند و قصد دارند حداقل بخشی از آن را به صندوق اوکراین منتقل کنند.

سایر کشورها در پاسخ به پولیتیکو تاکید کردند که صرف نظر از سرنوشت پول صندوق اعتماد، آنها متعهد به کمک به اوکراین هستند.

جهان‌نما
خبرها
عبور از آند

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید