یوناما از طالبان خواست مجازات اعدام را فوراً متوقف کند

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۱۶

به دنبال تیرباران یک فرد توسط طالبان در فراه، نمایندگی سیاسی سازمان ملل در کابل از مقامات طالبان خواست مجازات اعدام را به صورت فوری متوقف کنند.

یوناما می‌گوید در هر شرایطی با مجازات اعدام مخالف است.

یوناما از طالبان خواسته با هدف لغو مجازات اعدام، اجرای آن را متوقف کنند.

طالبان روز چهارشنبه اعلام کرد که پس از تایید ملا هبت‌الله آخندزاده، رهبر این گروه، یک فرد را به خاطر قتل یک شهروند «قصاص» کرده است.

شاهدان عینی در فراه می‌گویند طالبان در ورزشگاه فوتبال در مرکز ولایت فراه یک شهروند را تیرباران کردند.

یوناما در رشته توییتی گفته است که سلسله حملات اخیر در اماکن عمومی در افغانستان آسیب جدی به غیرنظامیان وارد کرده است.

دفتر سیاسی سازمان ملل/یوناما با اشاره به حملات انفجاری اخیر در شهرهای مزارشریف و جلال‌آباد، گفته است که در این حملات عبادتگاه سیک‌ها نیز مورد حمله قرار گرفت که در اثر این حملات حداقل ۳۸ کشته و زخمی شدند. یوناما تاکید کرده است که مقامات حاکم موظفند از همه شهرونان افغانستان محافظت کنند.

نمایندگی سیاسی سازمان ملل در حالی خواهان توقف فوری مجازات شهروندان از سوی طالبان شد که رهبران ارشد طالبان برای تماشای صحنه تیرباران به ولایت فراه رفتند.

ملا عبدالغنی برادر معاون رئیس‌الوزرا، عبدالحکیم حقانی قاضی‌القضات، امیرخان متقی وزیر خارجه، سراج‌الدین حقانی وزیر داخله، عبدالحکیم شرعی وزیر عدلیه، حبیب‌الله آغا وزیر معارف، خالد حنفی وزیر امر به معروف و نهی از منکر، ذبیح‌الله مجاهد سخنگو، معاونان قضایی و نظامی دادگاه طالبان، رئیس علمای طالبان در قندهار، رئیس دفتر نظارت فرمان‌های ملا هبت‌الله و شماری دیگر از مقامات و والی‌های طالبان از جمله والی طالبان در قندهار و هرات در هنگام اجرای اعدام در صحنه حضور داشته‌اند.

از سوی دیگر، انعام‌الله سمنگانی، رئیس مرکز رسانه‌های طالبان اجرای حکم اعدام در ولایت فراه را «به همه مسلمانان و حامیان حقوق بشر مبارک باد» گفت.

همزمان با ادامه مجازات و اعدام شهروندان توسط طالبان، نمایندگی سیاسی سازمان ملل در کابل شمارش معکوس را برای هفتادو پنجمین سالگرد اعلامیه جهانی حقوق بشر آغاز کرده است.

یوناما با انتشار ماده‌های اعلامیه جهانی حقوق بشر می‌گوید افغانستان این اعلامیه را امضا کرده است و کشورها به هر ماده این اعلامیه باید احترام بگذارد.

خبرها
دیدگاه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید