طالبان از نشست مشاوران امنیت ملی هند و آسیای میانه استقبال کرد

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۱۶

طالبان از نشست مشاوران امنیت ملی هند و کشورهای آسیای میانه استقبال کرده گفته است به کسی اجازه نمی‌دهد که از خاک افغانستان علیه دیگران استفاده کند.

نشست مشاوران امنیت ملی هند، تاجیکستان، اوزبیکستان، قزاقستان، قرقیزستان و سفیر ترکمنستان روز سه‌شنبه در دهلی‌نو برگزار شد.

وزارت خارجه طالبان روز چهارشنبه در یک اعلامیه‌ می‌افزاید: "ما از اعلامیه مشترک این نشست استقبال می‌کنیم که در آن به افغانستان با ثبات، صلح‌آمیز و متحد و بر حاکمیت، تمامیت ارضی، وحدت و عدم مداخله در امور افغانستان تاکید شده است."

مشاوران شورای امنیت ملی هند و کشورهای آسیای میانه گفته بودند که "خاک افغانستان نباید برای پناه دادن، آموزش، برنامه‌ریزی یا تامین مالی اقدامات تروریستی مورد استفاده قرار گیرد."

طالبان تاکید کرده است که به کسی اجازه نمی‌دهد از خاک افغانستان به کشورهای منطقه یا جهان خطر ایجاد یا در امور آنها مداخله کند.

اشتراک‌کنندگان نشست دهلی نو بر اهمیت قطعنامه ۲۵۹۳ شورای امنیت سازمان ملل تاکید کرده و گفته بودند که به هیچ گروه تروریستی نباید پناهگاه یا اجازه داده شود که از خاک افغانستان استفاده کنند.

اعضای این نشست تأثیر وضعیت کنونی افغانستان بر امنیت و ثبات منطقه را مورد بحث قرار داده و بر حمایت قوی از یک افغانستان صلح‌آمیز، باثبات و امن تاکید کرده بود.

آنها در مورد وخامت اوضاع انسانی در افغانستان ابراز نگرانی کرده و خواستار اقدام مشترک برای ارائه کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان شدند.

در این جلسه بر نقش و توسعه بندر چابهار در جریان بحران انسانی در افغانستان و ظرفیت عظیم آن در افزایش تجارت و ارتباطات بین آسیای مرکزی و هند افغانستان نیز گفتگو شد. طالبان گفته است که از پیشنهاد توسعه چابهار استقبال می‌کند.

جهان‌نما
خبرها
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید