ند پرایس: امریکا علیه گروه‌های تروریستی در افغانستان اقدام خواهد کرد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۱۷

سخنگوی وزارت خارجه امریکا روز چهارشنبه با لحن هشدار‌آمیزی گفت که حکومت امریکا به طالبان گفته است که علیه گروه‌های تروریستی‌ای که در افغانستان تجمع و سازماندهی کنند، دست به اقداماتی چون حملات پهپادی خواهد زد.

این نخستین بار است که امریکا بعد از خروج از افغانستان مستقیماً طالبان را به حمله برای از میان بردن گروه‌های تروریستی که روابط نزدیک با طالبان دارند، تهدید می‌کند.

با آن که مقامات طالبان بارها گفته‌اند که از خاک افغانستان به هیچ گروهی اجازه حمله به کشورهای دیگر را نمی‌دهند، اما سخنگوی وزارت خارجه امریکا تاکید کرد که آن‌ها منتظر اقدامات طالبان در برابر گروه‌های تروریستی نمی‌نشینند.

پرایس گفت: «ما امکانات مبارزه با تروریزم را در منطقه داریم و کاملا منتظر طالبان نمی‌نشینیم. ما با کشتن ایمن الظواهری [در کابل] این قدرت خود را به نمایش گذاشتیم.»

او افزود: «اگر گروه‌های تروریستی بین‌المللی در افغانستان تجدید سازماندهی کنند، دست به اقدام خواهیم زد. ما برای محافظت از منافع خود این کار را خواهیم کرد.»

طالبان از ایالات متحده خواسته است تا به حمله هوایی خود در افغانستان پایان بخشد. مولوی یعقوب، وزیر دفاع طالبان روز سه‌شنبه در ملاقات با تام وست، نماینده ویژه امریکا خواست که ایالات متحده به «تمامیت ارضی» افغانستان احترام بگذارد.

طالبان تا هنوز سیاست سکوت در برابر حضور گروه‌های تروریستی در افغانستان را اختیار کرده است. پس از کشته شدن رهبر القاعده در مرکز شهر کابل، این گروه حضور ظواهری و کشته شدن وی در پایتخت افغانستان را کاملا رد کرد.

در یکسال گذشته، هواپیماهای بی‌سرنشین امریکایی علاوه بر ظواهری، عمر خالد خراسانی، یک عضو برجسته دیگر القاعده را در پکتیکا از بین بردند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.