تبادله زندانیان؛ روسیه بسکتبالیست امریکایی را در بدل «تاجر مرگ» آزاد کرد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۱۷

بریتنی گراینر، ستاره بسکتبال زنان امریکا، در بدل ویکتور بوت، دلال سابق اسلحه اهل روسیه، از زندان آزاد شد و به سوی امریکا پرواز کرد.

ویکتور بوت، معروف به «تاجر مرگ»، پس از ماه‌ها مذاکرات میان دو کشور و با پادرمیانی امارات متحده و عربستان، در ابوظبی آزاد شد.

جو بایدن، رئیس جمهور امریکا به خبرنگاران در کاخ سفید گفت: «گراینر سالم است، در هواپیما به سوی خانه‌اش پرواز کرده است. او بالاخره پس از ماه‌ها حبس غیرعادلانه در یک شرایط غیرقابل تحمل در روسیه، آزاد شد.»

رئیس جمهور امریکا گفت که در حال مذاکره برای رهایی پاول ویلن، نظامی پیشین امریکایی است که در روسیه از سال ۲۰۱۸ زندانی است. او به اتهام جاسوسی به ۱۶ سال زندان همراه با کار شاقه محکوم شده است.

وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که گراینر در بدل بوت آزاد شد که در سال ۲۰۱۲ به اتهامات مربوط به فروش و قاچاق اسلحه به ۲۵ سال زندان محکوم شده بود. روسیه در سال‌های گذشته بارها خواهان آزادی بوت شده بود و محکومیت او را «غیرعادلانه و باانگیزه‌های سیاسی» توصیف کرده بود.

گراینر، برنده ۲ مدال طلای المپیک و ستاره بسکتبال زنان، در ماه فبروری ۲۰۲۲ در میدان هوایی مسکو زمانی دستگیر شد که ماموران میدان در بکس او روغن چرس را پیدا کردند.

او بعداً به اتهام قاچاق موادمخدر به ۹ سال زندان محکوم شد.

حکومت‌های عربستان و امارات متحده در یک بیانیه مشترک اعلام کردند که ولیعهد سعودی و رئیس امارات متحده در مبادله بوت و گراینر نقش میانجی را بازی کرده و به رهایی آن دو کمک کردند.

سودان، انقلاب زنان
جهان‌نما
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید