فوزیه کوفی: طالبان ارزش‌های دینی را تحریف می‌کنند

جمعه ۱۴۰۱/۰۹/۱۸

فوزیه کوفی، عضو پارلمان پیشین می‌گوید برگزاری کنفرانس‌ بین‌المللی درباره آموزش دختران در افغانستان نشان‌دهنده این است که سیاست‌های طالبان در افغانستان خلاف اساسات بشری‌ و اسلامی است. خانم کوفی طی سخنانی در این نشست، از کشورها خواست اجازه ندهند طالبان ارزش‌های دینی را تحریف کنند.

کنفرانس بین‌المللی درباره آموزش دختران افغانستان برای دو روز به میزبانی مشترک اندونیزیا و قطر در جزیره بالی برگزار شد.

خانم کوفی یکی از شرکت کنندگان این کنفرانس بود. او طی سخنانی در این کنفرانس گفته است که طالبان از مساله آموزش دختران و زنان به عنوان یک ابزار استفاده می‌کنند. خانم کوفی تاکید کرده است که این رفتار طالبان با زنان جایگاهی در «اساسات اسلامی، قوانین حقوق بشری و اصول کشوری» ندارد.

کنفرانس بین‌المللی درباره آموزش دختران افغانستان روز پنجشنبه به پایان رسید. نمایندگان حدود بیست کشور و سازمان‌های بین‌المللی در این کنفرانس شرکت کرده بودند.

شرکت کنندگان این کنفرانس در اعلامیه‌ای از طالبان خواستند به حقوق زنان احترام بگذارند و فرصت‌های برابر و دسترسی دختران به آموزش را فراهم کنند. بر اساس اعلامیه این کانفرانس، شرکت‌کنندگان در مورد محدویت بر آموزش و کار دختران و زنان ابراز نگرانی کرده گفته است زنان و دختران کلید توسعه، صلح و شکوفایی افغانستان هستند و مشارکت کامل، برابر و معنادار آنها این کشور را به توسعه کامل سوق می‌دهد.

فوزیه کوفی در این نشست گفته است که طالبان در صدد به حاشیه راندن «نقص دوامدار و سيستماتیک حقوق بشری» خود هستند.

در کنار فوزیه کوفی، شماری دیگر از زنان فعال افغانستان نیز در این نشست شرکت کرده بودند.

به باور شرکت کنندگان این کنفرانس، طالبان برای همه شهروندان افغانستان محدویت وضع کرده اما زنان و دختران در بخش‌های آموزش، کار، صحت و رفت‌ و آمد آزاد به طور نامناسب تحت تأثیر قرار گرفته‌اند.

شرکت کنندگان این کانفرنس از طالبان خواستند تا تلاش‌های جدی و اقدامات عینی را برای گسترش فرصت‌ها و دسترسی برابر زنان و دختران را به آموزش رسمی مساعد کنند.

فوزیه کوفی که عضو هیات مذاکره کننده حکومت پیشین با طالبان بود در این نشست تاکید کرده است که طالبان در جریان مذاکرات بارها گفتند که با آموزش دختران مخالف نیستند. با این حال، خانم کوفی افزوده است که طالبان پس از تسلط بر افغانستان، مکاتب دخترانه را بستند و این گروه به تعهدات خود پایبند نیستند.

خانم کوفی در این کنفرانس از اشتراک کنندگان، جهان اسلام و کشورهای اسلامی خواست تا طالبان را به خاطر نقض حقوق بشر و منع آموزش دختران مسئول بداند و اجازه ندهند که طالبان ارزش‌های دینی را تحریف کنند.

جهان‌نما
بحث روز
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید