روزنامه گاردین: نیروهای سرکوب بر صورت و اندام تناسلی زنان معترض ایرانی شلیک می‌کنند

جمعه ۱۴۰۱/۰۹/۱۸

گاردین گزارش داد که نیروهای جمهوری‌ اسلامی عمداً بر صورت، سینه و اندام تناسلی زنان در اعتراضات ضد رژیم در ایران شلیک می‌کنند.

یک پزشک در اصفهان به این روزنامه گفت که نیروهای سرکوب با این کار به گمان خود می‌خواهند «‌زیبایی این زنان را از بین ببرند.»

بر اساس این گزارش، رایج‌ترین جراحت که زنان، مردان و کودکان به صورت یکسان با آن مواجه بودند، جراحت چشم با ساچمه است.

داکتران و پرستارانی که به طور مخفی معترضان مجروح را درمان کردند، به گاردین گفتند که آنها از همان آغاز متوجه شدند که جراحات زنان نسبت به مردان متفاوت است

یک پزشک گفت: «یک زن معترض که او را تداوی می‌کردم، گفت که در جریان تظاهرات حدود ۱۰ مامور امنیتی دورش را حلقه زدند و بر اندام تناسلی و رانش شلیک کردند. ۱۰ گلوله در رانش فرو رفته بود و دو گلوله دیگر به اندام تناسلی‌اش اصابت کرده بود. آن ۱۰ گلوله را به راحتی بیرون کردم اما کشیدن دو گلوله دیگر دشوار بود.»

بسیاری از مجروحان از ترس دستگیری نمی‌توانند به شفاخانه مراجعه کنند و از پزشک‌ها به صورت خصوصی کمک می‌گیرند.

یک پزشک از مازندران گفت که هنگام خارج کردن ساچمه از بدن زخمی‌ها چراغ‌ها را خاموش نگه می‌دارد تا شناسایی نشود. او افزود که بسیاری از زنان زخمی «از رفتن به شفاخانه خجالت می‌کشند و ترجیح می‌دهند در خانه درمان شوند که این کار بسیار خطرناک است.»

برایان کاسنر، از عفو بین‌الملل با دیدن عکس‌هایی که روزنامه گاردین در اختیار او گذاشته گفته است که زخم‌ها ناشی از شلیک تفنگ شکاری است و استفاده از این نوع سلاح برای پولیس غیرقانونی است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبر
جهان‌نما
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها