جمهوری‌خواهان برنامه ویزا به همکاران محلی امریکا در افغانستان را از بودجه دفاعی حذف کردند

شنبه ۱۴۰۱/۰۹/۱۹

نمایندگان جمهوری‌خواه برنامه ویزای مهاجرت ویژه برای مترجمان و همکاران محلی پیشین امریکا در افغانستان را از لایحه قانون مجوز وزارت دفاع حذف کردند. حذف این برنامه انتقاد شدید دموکرات‌ها و گروه‌های مدافع حقوق بشر را به دنبال داشته است.

مطابق با این گزارش، درخواست‌هایی که تا پایان سال ۲۰۲۳ برای ویزای ویژه مهاجرت ارایه می‌شوند شامل حذف برنامه نبوده و در نظر گرفته خواهند شد.

برنامه مهاجرتی ویژه موسوم به اس‌آی‌وی در سال ۲۰۰۹ شروع شد.

این برنامه به عنوان بخشی از لایحه هزینه‌های اضطراری در سال ۲۰۲۱ یک میلیارد دالر از سنای امریکا دریافت کرد.

آدام بیتس، مشاور سیاست پروژه بین‌المللی کمک به پناهندگان مستقر در نیویورک، گفت: «این بی‌وجدانی است که کانگرس اجازه دهد برنامه اس‌آی‌وی افغانستان با ده‌ها هزار متحد ایالات متحده که هنوز در خطر هستند منحل شود.»

جف فانوف، رئیس سازمان غیرانتفاعی مستقر در ویرجینیا، حذف برنامه از لایحه بودجه دفاعی را «خیانت به قول ما به کسانی که در ۲۰ سال گذشته در کنار نیروهای امریکایی خدمت کردند» خواند.

در همین حال، برخی از نمایندگان دموکرات گفته‌اند که تلاش خواهند کرد تا با ارائه قانون مستقل یا پیوست کردن برنامه به لایحه بزرگتر بودجه دولت، برنامه را نجات دهند.

پس از تسلط طالبان در سال گذشته ایالات حدود ۷۴ هزار افغان از سوی ایالات متحده پذیرفته شده‌اند. به گفته یک مقام ارشد دولت حدود نیمی از این افراد واجد شرایط اس‌آی‌وی بوده‌اند.

لایحه تسهیل اقامت دایمی برای آن‌هایی که خارج از سیستم پناهندگی و اس‌‌آی‌وی وارد امریکا شده‌اند در حال حاضر از سوی کانگرس امریکا مورد بحث قرار دارد.

این لایحه با مخالفت برخی از جمهوری خواهان روبرو شده است که می‌گویند رویکردهای امنیتی در آن به اندازه کافی سختگیرانه نیست.

جهان‌نما
سفیران - فصل پنجم (آلمان)
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید