شورای بین‌المللی موسیقی «نسل‌کشی فرهنگی و موسیقایی» در افغانستان توسط طالبان را محکوم کرد

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۹/۲۲

شورای بین‌المللی موسیقی می‌گوید "نسل‌کشی ‌فرهنگی و موسیقایی» در افغانستان و سرکوب و نقض بی‌امان حقوق موسیقی مردم این کشور توسط طالبان را محکوم می‌کند.

این نهاد مستقر در پاریس روز سه‌شنبه گفت که طالبان مانند دور اول حکومت خود بار دیگر افغانستان را به کشوری خاموش تبدیل کرده است.

این شورا ممنوعیت کامل موسیقی در افغانستان را نقض اعلامیه جهانی حقوق بشر سازمان ملل خواند که در آن آمده است: "هر کس حق دارد آزادانه در فعالیت فرهنگی جامعه شرکت کند و از هنر لذت ببرد."

شورای بین‌المللی موسیقی درباره تهدیدهای هنرمندان از سوی طالبان ابراز نگرانی گرده و و می‌افزاید: "نوازندگان در معرض تهدید اند و اجازه ندارند از طریق موسیقی امرار معاش کنند."

روز سه‌شنبه تصویری در صفحات مجازی منتشر شد که نشان می‌دهد طالبان سه آوازخوان محلی را بازداشت و مورد آزاد و اهانت قرار می‌دهند.

شورای بین‌الملی موسیقی می‌گوید که طالبان همانند دوره اول حکومت خود بار دیگر افغانستان را به کشوری خاموش تبدیل کرده و مردم را از حق برخورداری از موسیقی، یادگیری، تجربه و اجرا و آزادی بیان خود محروم کرده‌اند.

این شورا افزوده است: «علیرغم گمانه‌زنی‌ها در جامعه جهانی در مورد تغییر در نگرش و رفتار طالبان در ماه‌های قبل از بازگشت آنها به قدرت، ما با نگرانی شدید متوجه شدیم که مردم و موسیقی دانان افغانستان را از حقوق شان محروم شدند. همانطور که دختران و زنان افغان از حقوق اولیه انسانی خود برای مشارکت کامل و فعال در جامعه افغانستان و از حق تحصیل و کار محروم شدند.»

این نهاد بین‌المللی در مورد بسته شدن مراکز آموزش موسیقی از جمله مؤسسه مشهور موسیقی ملی افغانستان ابراز نگرانی کرده و خواهان رفع مشکلات هنرمندان و موسیقی این کشور شده است.

این شورا در اعلامیه خود از طرفداران موسیقی خواسته صدای شان را در برابر محو شدن سیستماتیک موسیقی در جامعه افغانستان بلند کنند.

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید