کارشناسان امنیتی: مهاجمان "پیش از حمله" در هتل چینی‌ها جا به‌جا شده بودند

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۹/۲۲

کارشناسان امنیتی معتقدند که عاملان حمله به هتل چینی‌ها در کابل، پیش از حمله در هتل جابه‌جا شده بودند و عکس‌های تبلیغاتی داعش در داخل هتل گرفته شده است.

این کارشناسان به افغانستان اینترنشنال گفتند ویدیوی فرار از پنجره‌ هتل نشان می‌دهد که دست کم یک مهاجم از پیش طالبان گریخته است.

روز دوشنبه به یک هتل محل بود و باش شهروندان چینی در شهر نو کابل حمله شد که بر اساس گزارش‌ها، دست‌کم سه کشته و ۱۸ زخمی برجای گذاشت.

حکومت چین تایید کرده است که دست‌کم پنج شهروند این کشور در حمله‌ای که گروه داعش مسئولیت آن را به عهده گرفت، زخمی شده‌اند.

گروه طالبان ادعا می‌کند که "هر سه مهاجم" توسط افراد این گروه کشته شده‌اند و فقط دو نفر که از پنجره بیرون پریدند زخمی شده‌اند.

کارشناسان امینتی با بررسی عکس‌هایی که گروه داعش از عاملان حمله نشر کرده، به این باور رسیده‌اند که مهاجمان پیش از شروع حمله در داخل هتل جا به جا شده بودند.

بر اساس بررسی این کارشناسان،‌ عکس‌هایی که گروه موسوم به داعش خراسان نشر کرده، در داخل یکی از اتاق‌های هتل گرفته شده است. تزیینات داخلی و مبل‌های هتل در این عکس‌ها دیده می‌شود. عکس اتاق‌های هتل، در سایت اینترنتی آن در دسترس است.

همچنین بر خلاف ادعای ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان که می‌گوید هر سه مهاجم کشته شده‌اند، کارشناسان امنیتی به افغانستان اینترنشنال می‌گویند که بررسی ویدیوهای نشر شده از فرار چند مرد پنجره هتل، نشان می‌دهد که دست‌کم یک مهاجم از چنگ طالبان گریخته است.

در یکی از این ویدیوها دیده می‌شود که مردی به صورت حرفه‌ای و آموزش دیده‌ از پنجره‌های هتل پایین می‌رود. او قد و قواره، آرایش مو و پوششی کاملاً شبیه یکی از مهاجمان دارد که عکسش در سایت گروه داعش خراسان نشر شده است.

این حمله درحالی انجام می‌شود که گروه طالبان ادعا می‌کند پس از دست یافتن به قدرت، امنیت سراسری در افغانستان برقرار کرده است.

حکومت چین که از متحدان اصلی گروه طالبان است، روز سه‌شنبه از همه شهروندانش خواست افغانستان تحت حاکمیت طالبان را ترک کنند.

مقام‌های گروه طالبان روز پیش از حمله به هتل، به سفیر چین در کابل اطمینان داده بودند که امنیت سراسری در افغانستان برقرار شده و این گروه امنیت شهروندان و مراکز دیپلماتیک چین را تامین خواهد کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
سپړنه
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.