ناامیدی جوانان از تحصیلات عالی؛ طالبان مدت ثبت‌نام آزمون دوره ماستری را تمدید کرد

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۲۳

وزارت تحصیلات عالی طالبان برای جذب دانشجویان دوره ماستری مدت زمان ثبت‌نام امتحان این دوره را تا آخر ماه قوس تمدید کرد.

منابع به افغانستان اینترنشنال می‌گویند به دلیل ثبت‌نام اندک دانشجویان، وزارت تحصیلات طالبان آزمون دوره ماستری را تمدید کرده است.

در حکومت پیشین، هزینه یک سمستر دوره ماستری ۳۰ هزار افغانی بود و شماری زیادی از دانشجویان برای ادامه تحصیل و آزمون ورودی دوره ماستری ثبت نام می‌کردند اما طالبان با وجودی که این هزینه را به ۲۰ هزار افغانی کاهش داده تعداد شمار برای کانکور ماستری ثبت‌نام کرده‌اند.

یک استاد دانشگاه و یکی از مسئولان دانشگاه کابل به افغانستان اینترنیشنال گفتند که جوانان و دانشجویان امیدی به آینده زیر سلطه طالبان ندارند به همین خاطر به تحصیلات عالی بی‌علاقه شده‌اند.

این استاد دانشگاه افزود، وضعیت بد اقتصادی و کم‌ اهمیت شدن تحصیلات عالی زیر اداره طالبان از جمله عوامل کاهش ثبت‌نام دانشجویان دوره ماستری است.

به گفته وی، بعد از به قدرت رسیدن طالبان این گروه اساتید با تجربه را به بهانه‌های مختلف برکنار و افراد حامی خود یا ملا‌های مدرسه را استخدام کرده‌اند.

طالبان مضمون ثقافت اسلامی را در دانشگاه‌ها از یک کریدت به سه کریدت افزایش داده و برخی مضامین علمی و اصلی را حذف کرده‌اند. یک مسئول در دانشگاه کابل می‌گوید طالبان با اعمال تفکیک جنسیتی، ساعت‌های درسی را از شش روز در هفته به سه روز کاهش داده است.

خبرها
جهان‌نما
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید