پاسخ طالبان به دیپلومات امریکا: در کار ما دخالت نکنید

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۲۳

دفتر والی طالبان در قندهار به اظهارات کاردار سفارت امریکا برای افغانستان واکنش نشان داد. کرن دکر پیشتر گفته بود که از «رهبران قندهاری» می‌خواهم از مدافعان حقوق بشر حمایت کنند. دفتر والی طالبان در قندهار گفته ما این اظهارات را قویا محکوم و آن را دخالت در امور افغانستان می‌دانیم.

کرن دکر روز شنبه ۱۹ قوس در پیامی به مناسبت روز جهانی حقوق بشر، از «رهبران قندهاری» خواست که به تلاش‌های جهانی برای تحقق کرامت، آزادی و عدالت برای همه بپیوندند.

با گذشت چند روز، دفتر والی طالبان در قندهار روز سه‌شنبه ۲۲ قوس از این اظهارات به شدت انتقاد و آن را در خالت در امور داخلی خود خواند.

دفتر والی طالبان در قندهار در یک رشته توییت گفته سیاست و موضع طالبان در مورد حقوق بشر بر اصول شریعت است و بر این اساس احترام وجود دارد.

این اظهارات در حالیست که بر اساس گزارش سازمان‌های بین‌المللی، طالبان از زمان تسلط بر افغانستان بارها حقوق بشر را به شدت نقض کرده است. در یک‌و‌نیم سال گذشته گزارش‌های موثقی از کشتار غیرنظامیان، اعدام، نقش حقوق شهروندان و شلاق شهروندان توسط طالبان منتشر شده است.

روز چهارشنبه ۲۳ قوس طالبان اعلام کردند در هلمند و زابل ۲۷ نفر را شلاق زدند.

دفتر والی طالبان در قندهار اما مدعی احترام به حقوق بشر بر اساس شریعت شده و حتی گفته برای ما این سیاست مقدس است.

کشمکش لفظی اما به اینجا تمام نشد و کاردار سفارت امریکا برای افغانستان، امروز/چهارشنبه ۲۳ قوس در توییتی گفت: من از فرصتی برای گفتگو با والی قندهار در مورد اظهارات خود در مورد حمایت از مدافعان حقوق بشر استقبال می‌کنم. به نظر می‌رسد که ما در کلمات موافق هستیم؛ اینکه حقوق بشر مهم است. من علاقه مندم که بدانم رهبران قندهاری چگونه این را عملی می‌کنند.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
جهان‌نما
شهر دو بهار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید