رقیب سیاسی اردوغان به علت توهین به مقامات در ترکیه به زندان محکوم شد

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۲۳

دادگاهی در ترکیه اکرم امام‌اوغلو، شهردار استانبول را به دلیل توهین به مقامات دولتی به دو سال و هفت ماه حبس محکوم کرد. این حکم باید توسط دادگاه استیناف تایید شود.

امام‌اوغلو رقیبی بالقوه برای رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، در انتخابات سال آینده به حساب می‌آید.

اکرم امام‌اوغلو روند دادرسی محکمه را رد کرد. او به طرفداران خود گفت که این حکم «ثابت می‌کند که در ترکیه امروزی عدالت وجود ندارد.» او افزود که رای‌دهندگان در انتخابات ریاست‌جمهوری و پارلمانی که در ماه جون سال آینده برگزار می‌شود، به این اقدام پاسخ خواهند گفت.

اردوغان در انتخابات پیش‌رو با چالش‌های بزرگ سیاسی رو به روست. زیرا، کاهش ارزش پول لیره و تورم افسار گسیخته هزینه زندگی را برای مردم ترکیه به شدت افزایش داده است.

یک ائتلاف شش حزبی اپوزیسیون هنوز روی کاندید نامزد ریاست‌جمهوری سال آینده موافقت نکرده است اما از امام‌اوغلو به عنوان رقیب احتمالی اردوغان اسم برده می‌شود.

امام اوغلو بدلیل «احمق» خواندن کسانی که نتیجه اولیه انتخابات استانبول را باطل کردند محکوم شده است. در انتخابات استانبول امام‌اوغلو پس از ۲۵ سال حاکمیت، حزب عدالت و توسعه اردوغان را شکست فاحش داد و برنده شد.

منتقدان حکومت می‌گویند که دادگاه‌ها در ترکیه به خواست اردوغان موضع‌گیری می‌کنند اما حکومت می‌گوید که قوه قضاییه مستقل است.

گفت‌وگوی ویژه
خبرها
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید