مسئول مهاجرین خراسان رضوی ایران: در ۸ ماه گذشته ۳۵۰ هزار شهروند افغانستان اخراج شدند

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۲۳

مدیر کل اتباع و مهاجرین خارجی استان خراسان رضوی می‌گوید در ۸ هشت ماه گذشته حدود ۳۵۰ هزار شهروند افغانستان که از مرز این استان وارد ایران شده بودند، اخراج شدند.

علی قاسمی گفت که روزانه بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ تبعه خارجی هم به عنوان «متجاوز مرزی» دستگیر می‌شوند.

او این اظهارات را روز چهارشنبه در کمیسیون ساماندهی اتباع خارجی خراسان رضوی که با حضور نماینده ویژه رئیس جمهور ایران در امور افغانستان در مشهد تشکیل شده بود بیان کرد.

علی قاسمی گفته روزانه نیز حدود ۱۵۰۰ شهروند افغانستان داوطلبانه و به خواست خودشان از مرز دوغارون به کشورشان باز می‌گردند.

به گزارش رسانه‌های ایران، تا پیش از تغییر حاکمیت در افغانستان و روی کار آمدن طالبان، استان هفت میلیون نفری خراسان رضوی میزبان ۳۲۰ هزار نفر از شهروندان افغانستان دارای مجوز، گذرنامه و کارت آمایش بود.

طبق آمار منتشر شده، پس از اجرای طرح سرشماری، در بهار امسال ۱۸۰ هزار نفر به تعداد مهاجران افغانستان مقیم استان خراسان رضوی افزوده شد و اکنون شمار افغان‌های دارای مدرک قانونی و ثبت نام شده به نیم میلیون نفر رسیده است. گفته شده ۹۸ درصد این افراد در مشهد سکونت دارند.

مدیر کل اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خراسان رضوی مدعی شده که امنیت توسط طالبان برقرار شده و از این‌رو بازگشت شهروندان افغانستان به کشورشان افزایش یافته است.

این در حالیست که کابل و دیگر ولایات از زمان تسلط طالبان بر افغانستان شاهد حملات مرگبار زیادی بوده و ده‌ها نفر کشته و زخمی شده‌اند. مسئولیت بیشتر این حملات را داعش بر عهده گرفته است.

خبرها
دیدگاه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید